Kosk’e Gul Harekatı

Yazar: Habil Tigin Tecimen

AKIS YAYINLARI

Turkiye’de cumhurbaskanlıgı secimleri her zaman problemli olmustur. Sonuncusu da oyle oldu. 2002’den bu yana tek basına iktidar olan AKP’nin Cumhurbaskanı adayı Abdullah Gul, kolay bir secimle cumhurbaskanı olacak denilirken, bu secimde ortaya son anda cıkarılan ‘ilk turda 367 yeter sayısı bulunmazsa ikinci tura gecilemez’ gorusu bir anda ortalıgı kapladı. Ozellikle CHP ve kimi kurumlarca gundeme getirildi. Ilk turda 367 yeter sayısı bulunamadı ve CHP, olayı Anayasa Mahkemesi’ne goturdu.

Meclise girecek gozuyle bakılan DYP ve ANAP, CHP ile birlikte Meclise girmeyince, gozler Anayasa Mahkemesi’nin verecegi karara cevrildi. Aynı gece Turkiye bir e-mail muhtırayla sarsıldı. Genelkurmay iktidarı hedefleyen sert bir bildiri yayınlamıstı. Herkes Anayasa Mahkemesi’nin verecegi kararı tahmin edebiliyordu ve oyle oldu: Mahkeme, jet hızıyla aldıgı kararla 367 sartının gecerli oldugunu ilan etti.

Her cumhurbaskanlıgı seciminde sergilenen ‘devletin harekatı’ simdi de gerceklesmisti. Ama bu harekata karsı iktidar partisi AKP, hem askerin bildirisine ‘Genelkurmay, Basbakanlıga baglı bir kurumdur’ diye karsılık verdi, hem erken secim kararı aldı, hem de anayasa degisikligi yaparak cumhurbaskanını halkın secmesini saglayan yasayı yururluge koydu. Boylece, alttan alta yasanan ‘Son Kale Savası’, tarafların belirginlesmesiyle acıkca yasanır hale geldi.
Bu surecte Cumhurbaskanı Ahmet Necdet Sezer, CHP ve bir takım kurumlar, cumhurbaskanını halkın secmesine karsılar. Engelleyebilirlerse, yeni Cumhurbaskanını yeni Meclis sececek, engelleyemezlerse halk sececek.

Her iki durumda da Abdullah Gul, iktidarın Cumhurbaskanı adayı. ‘Kosk’e ‘Gul’ Harekatı’, cumhurbaskanını halka sectirebilmenin adı.
Secim, baska senaryolarla engellenmez, zamanında yapılabilirse, 22 Temmuz gunu Turkiye’nin belki de en anlamlı tarihi olacak.

Yayın Tarihi 2007-05-25
ISBN 9944302500
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 225
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.