Korkulu Ustalık

Yazar: Turgut Uyar

YAPI KREDI YAYINLARI

“Eskiden” demeli artık: Sairler, eskiden, sadece siir yazmaz, basta kendi siirleri olmak uzere Siir ustune dusunur, bunun kavgasını da verirlerdi dergilerde; cunku onların, yasadıkları topraktan dunyaya, “insanlıga” diyecekleri vardı, ve belki bundan da onemli olarak kendilerine verdikleri bir “soz”leri vardı; bunun pesine dustuler.
Turgut Uyar, “bu soz”un pesine en sık ve en ısrarlı sekilde dusmus olmasıyla ayrılıyor kusagının sairlerinden. Dunyanın En Guzel Arabistanı adıyla, dunya durdukca duracak bir Sah Siir’in sairi olmakla yetinmeyip, siire-saire bugun de yol gosteren “Korkulu Ustalık”, “Ilkin Cesaret”, “Dikis Payı”, “Ozanın Isi”, “Efendimiz Acemilik” ve “Cıkmazın Guzelligi” adlı yazılarıyla, sairin, siir yazmak dısında, baska, bambaska sorumlulukları da olabileceginin ornegini veriyor bize.
Bu ornegin hala benzersiz verimi ise Bir Siirden: Sair, Abdulhak Hamit’ten Yahya Kemal’e, Nazım Hikmet’ten Orhan Veli’ye, Oktay Rifat’tan Metin Eloglu’na, ele aldıgı sairin “bir siiri”nden yola cıkarak, “yol”u kendinden once yurumuslerin ve birlikte yuruduklerinin, neyi-nasıl-niye yaptıklarına bakıyor; bizim icin.

Derleyici: Alaattin Karaca
Yayın Tarihi 2014-01-22
ISBN 9750815775
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 703
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.