Korku Kulturu

Yazar: Frank Furedi

AYRINTI YAYINLARI

Batılı toplumlarda hayat standardı yukseldikce, insanlar kendini daha fazla risk altında hissediyor. Oyle bir noktaya varılmıs durumda ki, asık olmaktan el sıkısmaya, asansore binmekten ucak yolculuguna, duygusal/ toplumsal yasamın ve teknolojik gelismenin en sıradan unsurları onemli risk faktorleri olarak goruluyor artık. Sovyetler Birligi’nin yıkılması ve Cin’deki degismelerden sonra yukselen “tek kutuplu” neoliberal dalga ve sendikaların, ailelerin ve cesitli cemaatlerin cozulmesiyle insanlar bireylesti belki; ancak yeni dayanısma bicimlerinin yoklugunda bu bireylesme, kisiyi ozgurlestirecek yerde iyice caresiz hale dusurdu. Kendi basına kalan birey, elestirel bir dusunus gelistirecek cesareti toplamak yerine, guvensizlik duygusunun altında eziliyor. Giderek is arkadasları, komsular, hatta ailenin diger uyeleri potansiyel birer dusman olarak goruluyor. Toplumun isleyisine dair guvensizlik butun katmanlarda hakim hale geliyor.
Bu gelismelerin sonucu olarak guvenlik 1990’lı yılların temel degeri haline geldi ve insanları hayatın risklerinden uzak tutmayı amaclayan buyuk bir sektor gelisti; risk yonetimi ve risk analizi konusunda raflar dolusu kitap yazıldı. Ozellikle de 11 Eylul sonrasında, toplumu ve dogayı degistirmek uzere yapılan mudahalelerin kapanmaz yaralar actıgı ve kıyamet gununun yaklastıgına iyice inanır oldu Batılı insan.
Bizde de bircok insan kendini cevresel ve teknolojik felaketlerin tehdidi altında goruyor. Toplum olarak deli dana panigi, kapkaccı panigi, tacizci panigi gibi korkulara kapılmak icin hazır bekliyoruz. “Iyi beslenmezsen verem olursun” gunlerinden, “kırmızı et zehirdir” noktasına geldik. Anneler cocuklarını okula goturup donusune kadar basında beklemezse annelik gorevini ihmalle suclanıyor; cunku artık okul servisleri de birer tehlike kaynagı. Universite ogrencilerine hicbir toplumsal faaliyete katılmamayı hem aileleri hem de okul yonetimleri ogutluyor.
Elinizdeki kitap bize risk almanın son derece yapıcı ve uretken bir surec oldugunu hatırlatıyor; ve insanın gerceklestirdigi tum ilerlemelerin temelinde, dogaya ve topluma bilincli bicimde yapılan mudahalelerin oldugunu. Furedi, korkunun korkuyu dogurdugu cozulen toplulukların yerine, risk alarak ozne olma cesaretini gosteren insanların olusturdugu yeni yapılar ve farklı bir dunya oneriyor.

Cevirmen: Barıs Yıldırım
Yayın Tarihi 2014-09-25
Orjinal Adı Culture of Fear
ISBN 9755393501
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 272
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.