Kor Alan ve Dekadrajlar

Yazar: Pascal Bonitzer

METIS YAYINLARI

Pascal Bonitzer’in "Kor Alan" ve "Dekadrajlar" baslıklarını tasıyan iki kitabını bu Metis edisyonunda biraraya getirdik. Sinemanın gerceklik ile iliskisini sorgulayan "Kor Alan"da, dorukları temsil eden kimi isimlerle karsılasıyoruz: Lumiere, Griffith, Ayzenstayn, Bazin, Rossellini, Hitchcock, Godard. Bu doruklar, kimi zaman gercekligin montaj ve sinematografik planların mudahalesiyle parcalanması, kimi zaman da gerceklige duyulan supheli bir saygı biciminde ortaya cıkıyor. Hitchcock’a ozgu suspense’in sinema tarihi icindeki belirleyici onemi, video yuzeyinin sinemadan farkları, yakın plan, alan derinligi ve alan-dısının ozel islevleri "gerceklikle iliskide bu islevlerin anlamı" ve modern sinemanın giderek mutlak anlamda bir gercekci-olmama ozelligi kazanısı konu ediliyor.
Cerceve ve cercevelemenin hem sinemada hem resim sanatındaki islevlerini ve kullanımını inceleyen "Dekadrajlar" ise, sinema ve resim arasındaki ortuk, fazla irdelenmemis iliskiyi sorguluyor. Kitapta sınanan iki saptama var: Ilki, resmin, modernligin onu molekuler ogelere, lekeye, cizgiye, renge, bicime indirgemek yolunda yaptıgı her sey bir yana, dram sanatı ile, sahneye koyma ile bagını hala koparmamıs oldugu, yani resmin dramatik bir sanat oldugu. Ikincisi, Godard ve Antonioni’de belirginlestigi gibi, sinemanın, sanayinin onu mahkum etmeye calıstıgı anlatısal dramatik kaderi asma yonunde, resmin en son molekuler bilesenlerine, soyutlamalarına ulasma yonunde guclu bir arzu duydugu.
Kor Alan ve Dekadrajlar, arka planında surekli temel bazı felsefi problemlerin varlıgını hissettirdigi bir kitap. Sinema ve resme, sanatsal bicim vermenin sorunlarına ve gorme’ye ilgi duyan okurlarımızın kitabı ilgiyle karsılayacaklarını umuyoruz.

Cevirmen: Izzet Yasar
Yayın Tarihi 2011-08-01
Orjinal Adı Le Champ aveugle Decadrages
ISBN 9753425848
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 208
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.