Konusmalar

Yazar: Federico Garcia Lorca

ALEF YAYINEVI

Lorca’nın siir, tiyatro, resim, muzik, dans, halk sarkıları, ninniler hakkındaki konusmaları…
Lorca 1922-35 arasında Ispanya’nın ve Amerika’nın cesitli sehirlerinde, Ispanyol sanatının kulturel degerlerini yeniden canlandırmak ve yaymak; siirlerinde ve tiyatro eserlerinin temelinde yatan estetik fikirleri ifade etmek; sanatsal yaratma surecini acıklamak icin konferanslar verdi. Lorca bu konusmalarda, aralarında dostlarının da bulundugu Picasso, Dali, Miro, Chirico, Severini, Kandinsky, Picabia, Gris, Braque gibi buyuk ressamların, Manuel de Falla gibi cagımızın unlu bestecilerinin, Ispanyol Altın Cagı’nın buyuk sairi Gongora’nın eserlerinden soz eder. Cante jondoyu, duendeyi, Endulus bahcelerini, flamenkoyu anlatır…
Buyuk gayretler sonunda metin haline getirilen bu konusmalarda, yirminci yuzyıl dusuncesinin ve sanatının en buyuk eserlerinin verildigi, Lorca’nın kendi omrunu de iceren bir donemde yapılan polemiklerin heyecanı hissedilir.
Bu metinlerde Lorca’nın gecerli sanat akımlarına meydan okuyuslarını hayranlıkla okuyacak, eski ninnilerin mırıltısını duyacak, hepsinden onemlisi duendeyi hissedeceksiniz.

Cevirmen: Suna Kılıc
Yayın Tarihi 2009-02-23
ISBN 9944494298
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 196
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.