Klasik ve Cagdas Sosyal Teoriye Giris & Elestirel Bir Perspektif

Yazar: Berch Berberoglu

ISTANBUL BILGI UNIVERSITESI

Toplum biliminin insan hayatını acıklamaya ve anlamlandırmaya yonelik calısmalarının temelini olusturan sosyal teori, antropoloji, tarih, ekonomi, teoloji, felsefe gibi bilimlerle birlikte toplumsal yapıyı analiz ederken ve ona dair tezler gelistirirken odagı sadece toplum ve insanın etkilesimi olan toplum biliminden ayrılır ve daha buyuk olcekli bir incelemeye girisir. Disiplinlerarası calısma prensibi nedeniyle daha kapsayıcı olması ve sosyal yasamın bilimsel incelemesinin nasıl yapılacagına yonelik tezler sunması bir yana, sosyal teori daha cok bir bilimsel arastırma yontemi olarak ele alınmaktadır.
Berch Berberoglu Klasik ve Cagdas Sosyal Teoriye Giris adlı bu kitabında topluma dair geliskin bir anlayıs olusturmada kuramsal yaklasımın onemini vurgulayarak sosyal teorinin olguların ham hallerini bicimlendirmedeki rolunu on plana cıkarıyor. Berberoglu, tarihsel materyalizmin ilkelerini temel alan sosyal analiz anlayısıyla sosyal sınıfların toplumda oynadıgı merkezi role dikkat cekerek kendisinin de bu kitabı hazırlarken “uretim iliskileri acısından tanımlanan sınıfsal yapıyı, sınıf mucadelesini ve sınıf catısmasını klasik ve cagdas teorisyenlerin analizlerinde” temel arguman olarak ele aldıgını vurguluyor.
Klasik ve Cagdas Sosyal Teoriye Giris 19. yuzyıldan erken 20. yuzyıla kadarki donemin en onemli klasik ve cagdas sosyal teorisyenlerini konuya yeni olan ogrencilerle tanıstırmayı amaclamaktadır. Teorisyenlerin fikirlerini kendi sozleriyle ifade etmesine oncelik verilen makaleler sosyal teoriye yonelik daha ileri calısmalarda temel olusturması icin ilk adım olma niteligi tasıyor.

Yayın Tarihi 2012-03-08
ISBN 6053991045
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 290
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.