Kitabu’s-Sifa Topikler

Yazar: Ibni Sina

LITERA YAYINCILIK

Bu eser, Dogu Islam dunyasında, Kindi ve Farabi gibi buyuk filozofların eserlerini golgelemis ve sonraki ust duzey bilimsel ve felsefi calısmalara kaynaklık etmistir. Bu yuzden Ibn Sina felsefi ilimlerin gercek kurucusu ve sistemlestiricisi anlamında es-‘Seyhu’r-Reis’ unvanıyla anıla gelmistir.
Ayrıca Antik Felsefe mirası Filozofun kaleminde ozgun genisligine ulastırılarak Batı dunyasına aktarılmıstır. 12. yuzyıldan itibaren Ortacag Latin dunyasına tercume edilmeye baslanan bu kulliyat Sufficientia olarak tanınmıs ve yuzyıllar boyunca batı dunyasının felsefe ve dusunce hayatını etkilemistir. Nitekim Yeni Thomascı akımın buyuk dusunuru Etienne Gilson 1926 yılında Harvard Universitesi’nde toplanan VI. Milletlerarası Felsefe Kongresi’nde sundugu tebligde Sifa kulliyatı nesredilmeden ortacag Batı felsefesinin anlasılamayacagını iddia etmis ve es-Sifa’nın Latince cevirilerinin edisyon kritikli nesrinin geregine deginirken soyle demistir: ‘boyle bir calısmanın ilk cildinin nesredildigini gordugumuz zaman … “Tanrı’ya hamdederiz” diyebiliriz ancak henuz buna uzak olan bizlerin simdilik soyleyebilecegi tek (cumle) ‘insallah’tır’.
Henuz Ibn Sina hayattayken dogu dunyasında etkin olmaya baslayan Sifa kulliyatı filozofun olumunden yaklasık yuz elli yıl sonra Latinceye tercume edilmeye baslanmıs ve Batı dunyasına aktarılarak felsefe calısmalarının temelini teskil etmistir. Modern donemlere kadar Islam dunyasında bilim dili Arapca oldugundan bu kulliyatın cevrilmesine gerek duyulmamıstır. Modern donemlerde ise ulusal dillerin one cıkmasıyla bu buyuk kulliyatın bazı bolumleri Farsca, Fransızca ve Ingilizce gibi dillere cevrilmistir.

Cevirmen: Omer Turker
Yayın Tarihi 2008-09-03
ISBN 9756329511
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE,ARAPCA
Sayfa Sayısı 488
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.