Kimlik ve Tarih & Kimligin Insasında Tarihin Kullanımı

Yazar: Akif Pamuk

YENI INSAN YAYINEVI

kuran, ancak otekiyle karsılastıgımızda varlıgını fark ettigimiz olgudur. Kimligimiz uzerine dusunmeyiz. Kimligimiz uzerine dusundugumuzde ya kimligimizden dolayı otekilestirilmisizdir ya da otekiyle karsılasmısızdır. Kierkegaard’ı hatırlatır bicimde birey, kimliginden dolayı tekinsizlige kapıldıgında ya da kaygıya dustugunde neligi uzerine dusunmeye baslar. Turkiye’de yasayan bireyler icin "kimlik problemleri" aslında cok tanıdıktır. Turkiye, otekisi bol bir toplumdur.

Kimliklerimiz, dil yoluyla insa edilir; soylemlerden imal edilir. Dilin dısında hicbir seyin asli, bagımsız var olusu yoktur; var olan sadece soylemdir. Soylem; bir referans cercevesi, bu dunyayı acıklama yolu ve "nesnelerin" bicimlenmesine izin veren bir anlam dunyası kurar. Bu anlam dunyasının bir tarafı kolektif kimlik diger tarafıysa bireysel kimliktir.
Bu kitapta bireysel ve kolektif kimliklerin tanımlanmasında ve yapılandırılmasında tarihin rolu tartısmaya acılmaktadır. Uludere olayı, Hrant Dink suikasti, Sivas olayları, 28 Subat, Ergenekon davası, dindar nesil tartısmaları, escinsel siddet ve Canakkale Savası baglamında Turkiye’de bireysel kimliklerin insasında tarih nasıl kullanılmaktadırı Kitabın ortaya attıgı ve cevabını aradıgı soru budur.

Akademisyen Akif Pamuk, bugune kadar pek cok makale yayınladı ve editorluk yaptı. Tarihci ve tarih egitimcisi kimligi ile guncel olaylara ve kimlik problemlerine tarihin penceresinden baktı. Tarihin kimligimizin insa edilmesindeki rolu uzerine dusundu ve yazdı.

Yayın Tarihi 2014-03-08
ISBN 6055895488
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 256
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.