Kimlik ve Ideoloji Osmanlı’dan Gunumuze

Yazar: Prof. Dr. Kemal H. Karpat

TIMAS YAYINLARI

Dunya capında tanınan onemli tarihcimiz Kemal Karpat’ın Timas Yayınları’ndan cıkan ikinci kitabı “Kimlik ve Ideoloji”, Turkiye’nin ideolojik seruveniyle ilgili makaleleri bir araya getiriyor. Ulkenin demokratik bir duzen kurmak icin gecirdigi donemleri inceleyen kitabın ana konusunu iktidar ve muhalefet iliskileri olusturuyor. Kitapta Karpat, Turkiye’nin modernlesme surecinde kimlik olusumlarının izlerini Osmanlı tarihinde arayarak okura cok boyutlu bir politika ve tarih okuması sunuyor.

Osmanlı’nın son yıllarında Romanyalılar, Turkler, Yahudiler, Ermeniler, Ruslar ve Rumların bir arada yasadıgı ve her bir toplulugun kendi milliyetinin, kimliginin ve inancının tamamen bilincinde oldugu Dobruca’da dogan Karpat, cok kimlikle buyume tecrubesini tarihci yetkinligiyle birlestirerek Turkiye’de etnik, milli ve dini kimliklerin kokenini arastırıyor. Cumhuriyet’in cozulmemis sorunlarından biri olan “Turkluk” tanımının Osmanlı’daki ve Turkiye Cumhuriyeti’ndeki cagrısımlarını karsılastırıyor.

Karpat’a gore, kuresellesme cagında ozgur bireylerden olusan etno-dini ve kulturel cemaatler kimligin yorungeleri olarak hayati bir rol oynayacak ve ahlaki ve manevi gucun kaynakları olacak. Bu anlamda Karpat, “siyasallıktan arınmıs din yeni kuresel duzenin ruhsal kalesidir” diyor. AK Parti iktidarını da bu yuzden Turk siyasetinde bir donum noktası ve ileriye donuk yeni bir donemin baslangıcı olarak goruyor. Ona gore AKP Turkiye’nin cok karmasık ideolojik tarihinde “ideolojinin sonu”nu temsil ediyor.

Karpat, din, ırk, devlet, ulus, modernlesme ve gelenek gibi pek cok kavrama Osmanlı ve Turkiye baglamında ilmi bir bakıs acısıyla ısık tutuyor.

Kitap, gunumuzun meselelerine saglam bir tarih bilinci ile yaklasma adına ilim dunyamıza bir katkı sayılmalıdır.

“Turkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk muhalefet, saglam temellere dayanarak ortaya cıkmıs fakat iktidar tarafından susturulmustur. Her muhalefet ‘dinci yobaz’lara mal edilerek, bunlara karsı her tedbir ‘ileri medeniyet’ ugruna mubah sayılmıstır. Neticede devleti idare eden hukumet vatandasın dusuncesini koruyan bir kurum olmaktan cıkarak ideolojileri yurutme ve gerceklestirme aracı olmustur. Turkiye’de hakim elit felsefesi, daima tepeden inme ve devleti arac haline getirerek idealize edilmis soyut bir medeniyet olusturmak istemektedir. Halbuki halkın medeniyet anlayısı somuttur ve refah, adalet, guvenlik gibi pratik amacları ongorur. Ben sahsen halkımızın olgunluguna, dengeli hareket edcegine, temelde demokrat ruhlu olduguna ve gercek demokrasinin Turkiye’de insanlara sonsuz maddi ve manevi ufuklar acacagına inandıgım kadar bircok asırılıkların ve eski yaraların demokratik bir hava icinde tartısılarak cozumlenecegine ve kimlik ve kultur bunalımına son verilecegine de inanmaktayım.”

Kemal Karpat

Kapak: Ravza Kızıltug
Yayın Tarihi 2014-03-27
ISBN 9752639805
Baskı Sayısı 5. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 352
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.