Kıbrıs ve 6-7 Eylul Olayları & Menderes ve Zorlu’nun Tarihi Sınavı

Yazar: Yrd. Doc. Dr. Serdar Sakin

IQ KULTUR SANAT YAYINCILIK

6-7 Eylul 1955 Olaylarının sonuclarının: Turkiye Cumhuriyeti Devleti’ni 1950’li yıllarda dunya politik arenasında nasıl tanıttıgı ve bu tanıtımın gunumuze yansımaları, Turkiye acısından onemli bir yerle ve degere sahiptir. Yasanan olayların Turkiye’nin tanırımında olumsuz bir etkiye sahip oldugu soylenebilir.
Yasanan olayların Kıbrıs Sorunu ile dogrudan iliskili oldugu da bir gercektir. Kıbrıs Rumları ve Yunanistan’ın Enosis dusunceleri dogrultusunda Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhakından bahsesilmeye baslanması, Turkiye ile Yunanistan arasındaki iliskileri gerginlestirmistir. Bu gerginlik 6-7 Eylul 1955 gecesinde patlak vermis, basta Istanbul olmak uzere, Ankara ve Izmir’de istenmeyen numayis hareketleri yasanmıstır.
Tahrip ve yagma olaylarının tasvip edilmesi tabi ki dogru degildir. Fakat olaylardan sonra Turk yonetiminin izledigi yatıstırıcı ve yaraları sarmaya yonelik sergiledigi tavır goz ardı edilmektedir. Kontrol dısı kalmıs buyuk bir kitlenin, degisik tahrik ve oyunların da etkisiyle, gerceklestirdigi ve insanlık adına onaylanmayacak taskınlıkların, donemin yonetimine-ozellikle- Adnan Menderes ve Fatin Rustu Zorlu’ya-ve Turk Halkı’na mal edilmesi dogru bir tavır olamaz.

Yayın Tarihi 2013-12-02
ISBN 9752553002
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 288
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.