Kıbrıs Direnisi ve Cozum

Yazar: Yasar Aksoy

ETKI YAYINLARI

Kıbrıs Direnisi ve Cozum” kitabı, 1974 Kıbrıs Barıs Harekatı’nın 40.yıldonumunun hemen ertesinde adada yeni bir barıs umudunun parlaması sebebiyle, cozumun elde edilmesine katkıda bulunmak amacıyla yayınlanmıstır. Ve tam 40 yıllık bir titiz calısmanın urunudur.
Ancak, Kıbrıs Sorunu’nda “gercek barıscı ve federatif ortak cozum” icin tarihi gercekleri hic unutmamak gerekmektedir. Bu tarihi gercekler “acı gercekler” olsa da, gelecegi huzur ve barıs icinde kurmak icin bu acı gerceklerden ders cıkarmak zorundayız. Yoksa yine iki toplum birbirinin bogazına sarılır, yine Turkler bir yok olma surecine girerler, yine Turkiye ve Yunanistan arasındaki “it dalası” sonsuza kadar surer.
Bu bakımdan EOKA’nın ve TMT’nin (Turk Mukavemet Teskilatı) tarihceleri, 1974 Kıbrıs Darbesi’nin icyuzu ve arkasındaki Emperyalizm’in acıga cıkartılması, darbeci Nikos Sampson’un yıllar sonra yaptıgı itiraflar, Yunanistan’ın “Hellenizm – Enosis” sifresi altında yayılma emelleri, Grivas, Makarios ve Nikos Sampson’un ilginc karizma ve sicilleri gercek boyutlarında bilinmeli ve irdelenmelidir.
Kitabın omurgasını darbeci “Nikos Sampson’un Gizli Anıları” olusturmaktadır. Tumuyle hicbir yerde yayınlanmamıs olan bu anılar, darbeden 40 yıl sonra apacık bicimde bu kitapta tarihe emanet edilmektedir.
Yine kitabın “Kızıl Mucendra” isimli bolumunde Kıbrıs’ın Emperyalizm ile bogusması sureci anlatılmaktadır. Mucendra, mercimekli Kıbrıs pilavıdır, kuzeyde ve guneyde aynı adla pisirilir ve yenir. Ama Kıbrıs’ın kanlı gercegi, bu mercimegi “kanlı” hale getirmistir. Bu metafor-dan hareketle 40 yıl boyunca Kıbrıs icin carpan yureklerin coskulu mucadelesinin bir guldestesi sunulmakta.
Ardından gunumuzde gundemde bulunan “Ortak Devlet Muzakereleri” adım adım yorumlanıyor ve belgeleniyor.
“Dogalgaz Catısması” bolumu ise ada cevresindeki dogalgaz ve petrol catısmalarına ısık tutmakta…
Nihayet Kıbrıslı vatan sairi Ozker Yasın’in olmeden once kitabın yazarı Yasar Aksoy’a emanet ettigi Kıbrıslılara “Ortak Bayrak” onerisi ile vasiyet bicimindeki siirini sunulmakta, belki ders alanlar cıkabilir umidiyle…
Kitapta bir “Kıbrıs Sozlugu” de bulunmakta… Boylece, Kıbrıs Tarihcesi, KKTC, Kıbrıs Cumhuriyeti, EOKA, TMT, Rauf Denktas, Makarios, Albay Grivas, Nikos Sampson, Yunanistan Albaylar Cuntası, darbeci General Dimitri Iyonides, Yunanistan ve Turkiye Darbeler Tarihcesi uzerine acıklayıcı bilgiler veriliyor…

Sonra da bir “Kıbrıs Albumu” var… Bu albumdeki fotograflar ilk kez yayınlanmakta ve “Yasar Aksoy Ozel Kıbrıs Arsivi”nin bir parcasıdır.
Iyi okumalar…
Darbeden 40 – 41 yıl sonra mutlu ve barıs icinde bir Kıbrıs icin…
Basta rahmetli Dr.Fazıl Kucuk’u, rahmetli kurucu Cumhurbaskanı Rauf Denktas’ı, rahmete kavusmus veya yasayan tum Kıbrıslı Turk mucahitlerini, 1974 Barıs Harekatı’na kan ve emek harcamıs tum Turkiye Cumhuriyeti mensuplarını, basta rahmetli Bulent Ecevit’i ve rahmetli Prof.Necmettin Erbakan’ı rahmet ve hayırla anarak… KKTC’ye hizmet etmis diger Cumhurbaskanları Sayın M.Ali Talat ve Sayın Dervis Eroglu’na sukranlarımızı sunarak…

Yasar Aksoy

Yayın Tarihi 2015-01-14
ISBN 6055117504
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 668
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.