Kibele’nin Yurdu Anadolu

Yazar: Emine Karahocagil Arslaner

INSA YAYINLARI

Elinizdeki kitap gundemden hic dusmeyen "Kadın" konusuna mitolojik, teolojik ve sosyolojik pencerelerden goz atan, kah dusuncenin dar sokaklarında dogru adresi arayan, kah satır satır tum yerlesik kabulleri dograyan bir mefhumlar hercumecidir.

Yazar, "Kadın" eksenindeki eskizlerini hizaya sokarak okuzların takdirlerine tevdi ederken, gelenek ve modernizm arasında cırpınan kadının zihin dunyasına bir parca aydınlık getirebilmeyi umut etmektedir.

Kadınların sancılı serencamını izleyerek tefekkure ve vicdan muhasebesine dalabilmek icin elinizdeki bu defne yaprakları birer ilham kaynagı olacak.

Bir defnenin dallarına kurulmus agac evin penceresinden; annenizi, sevgilinizi, esinizi ve kendinizi seyredeceksiniz…

Ah beyaz Musluman, ah yorgun adam! Oysa ben, senin bir zamanlar sedirli odanın duvarlarını susleyen, minik ellerini duaya kaldırmıs kucuk basortulu kızım sadece. Senin sessizligin sesime guc kattı sadece. Kalbimi sıkarak konusmayı ogrendim. Bu yuzden kulaklarını tırmalar oldu kelimelerim.

Sen degistigin icin degistim Polatım, Alemdarım. Sen gunese yatırdın bedeninin ama bronzlasan hep bendim. Simdi kırbacını avuclarının arasında saklatıp, "yorulduk" diyorsun.

Yıllardır, bogaza nazır Musluman konakların bes yıldızlı mescitlerinden baska denizleri seyrediyorsun. Sarı buklelerini kenara ittirip yanaklarını oksadıgın sekreterinden bir bardak su istiyorsun.

Ve hic kanmıyorsun, kanamıyorsun…

Yayın Tarihi 2012-01-01
ISBN 6056201363
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 252
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.