Kertenkele Mantıgı

Yazar: Edibe Sozen

BIREY YAYINLARI

‘Kertenkele mantıgı, tehlike karsısına, baskın olma gayreti halinde, guc mucadelesinde, alan korumacılıgında, baskalarını suclamada, "bana benzerse iyi, benzemezse kotu" anlayıslarında ortaya cıkar.

Herhangi bir tehlike ile karsılastıklarında kertenkele mantıgı ile hareket edenler, baslıca su tepkileri verir: hemen kavgaya baslama, kacma ve donup kalma. Kertenkele mantıgı ve surungen sorumlulugu ile hareket edenler kelimenin tam manasıyla sosyal hiyerarsiyle buyuk bir askla baglıdırlar. Organizasyon icindeki yerleri ne olursa olsun, durumlarına bakmaksızın, daima en buyuk dinozorun kendileri oldugunu gostermeye calısırlar.

Kendilerinin baskın olmadıkları durumlarda isi bozmaya calısırlar. Herhangi bir isletmede aynı statude olanların rekabeti buna iyi bir ornektir. Bir toplantı kararı konusunda bile gorus birligi saglanamayabilir; en basit yoldan, herkes toplantının kendi odasında yapılmasını isteyerek, bir baska bicimde toplantıya katılamayacaklarını bildirebilirler. Katılmama tehdidi gerceklestigi andan itibaren de isler yurumez.

Yayın Tarihi 2004-03-23
ISBN 9758618873
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 225
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.