Kerim Erim & Matematikte Bir Oncu

Yazar: Osman Bahadır

ANAHTAR KITAPLAR YAYINEVI

Kerim Erim Cumhuriyet Turkiyesi matematiginin en buyuk kurucularındandır. Diferansiyel ve integral hesabın ve matematiksel analiz metotlarının egitiminin ulkemizde en kapsamlı bicimde verilmesinde en buyuk rol onundur. Ulkemizin ilk matematik doktoru olan Kerim Erim bu alanlarda sadece egitim calısmalarıyla yetinmemis, matematik arastırmalarını da baslatmıstır. Ulkemizde bir matematik doktorası yoneten ilk bilim adamımız da odur. Bilimin uluslararası niteligine ve uluslararası bilimsel yayın yapma geregine onem veren, enstitu calısmaları ve bilimsel yayınlar aracılıgıyla bunu ilk defa kurumsallastırarak pratige donusturen bir bilim insanıdır.

Kerim Erim, Cumhuriyet doneminde matematigi uluslararası bir nitelige kavusturmustur. Bu anlamda erken donem Cumhuriyet matematiginin uluslararası yuzudur. Hem uluslararası bilimsel gelismeleri yakından izlemis, hem de uluslararası bilim topluluguna bir arastırmacı olarak dogrudan katılmıstır.

Kerim Erim, gercek bir bilim insanından beklenen bicimde, sadece okullarda verdigi dersler ve surdurdugu arastırmalar ile yetinmemis, halkın aydınlanması ve dusunsel duzeyinin yukselmesi icin populer anlamda calısmalar da yapmıstır. Bilim ve matematik, yasamıyla ozdes denebilecek kadar buyuk bir tutkudur onun icin. O ogrencilerine de bu bilinci ve tutkuyu vermeye calısmıs, iyi bilim insanları olmaları icin her turlu yardımı ve destegi gostermistir.

Kerim Erim, Cumhuriyet matematiginin onde gelen kurucusudur. O aynı zamanda, bilimin ve aydınlanmanın ulkemizin yasamına yon verdigi tarihimizin en parlak doneminin, kurulus doneminin de bilim dunyasındaki karsılıgı ve semboludur.

Yayın Tarihi 2006-10-02
ISBN 9758612376
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 168
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.