Kendi Sesinden Gulsuyu-Gulensu

Yazar: NOTABENE YAYINLARI

2009 yılının Haziran ayında Istanbul’un Anadolu yakasındaki Gulsuyu-Gulensu mahallesi sakinleri bir arastırma projesi olan Kulturel Aracılar ile tanıstı. Bir sene suren calısmada kent merkezi dısındaki mahallelerdeki kultur uretimine bakan bu proje icinden zamanla farklı arastırma konuları ortaya cıktı; bunlardan biri de kendini sakinlerinin emegi ile var etmis mahallenin bellegi oldu. Gulsuyu-Gulensu’yun gecmisine ve gelecegine dair mahalleli ile soylesiler yapıldı.

Kendi Sesinden Gulsuyu Gulensu kitabı mahallesini ureten, kuran ve ileriye tasıyan 50 kisinin anlatısına ev sahipligi yapıyor. Mahalleye gelis zamanları, o donemki toplumsal, ekonomik, kulturel yapılara ve durumlara dair gozlemleri, deneyimleri ve gelecege bakıslarını iceren soylesiler birbirinden bagımsız okunabilecekleri gibi, birbirleriyle kurdukları diyalog vesilesi ile bir organizmayı anlayabilmek adına da okunabilirler. Bu kitapta bircok arastırmaya konu olan Gulsuyu-Gulensu’yu sosyolog, sehir plancısı ya da mimarların dilinden degil, kendi sesinden, sakinlerinin dilinden okuyacaksınız.

Gulsuyu-Gulensu mahallesi yıllardır kentsel donusum baskısı altında ve mahalleli kendi mahallesine sahip cıkarak bir direnis gerceklestiriyor. Bu calısma da kent tarihinin yok edilmeye cabalandıgı bu donemde surdurulen bilinc silme islemine direnenlerin sesinden, mahallenin ve onların oykulerini yansıtıyor. Bir sanatcı kolektifi olan Oda Projesi ve aktivist mahalle sakini Erdogan Yıldız, bu kitaptaki soylesileri bir mahalle tarihi anlatısı olusturabilme niyeti ile biraraya getirdiler. Eksikleri, gedikleri ve fazlalıkları ile bu kitap, kendini var etmis bir mahalleyi her daim canlı kılmaya vesile olmayı diliyor. Kitap ozellikle kentsel donusum, kent sosyolojisi, sehircilik, mimari, siyaset bilimi, kent hareketleri ve guncel muhalefet dinamikleri gibi konularla ilgilenenler acısından ilk agızlara dayalı oncu bir calısma.

Derleyici: Erdogan Yıldız
Yayın Tarihi 2013-07-09
ISBN 6055513573
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 576
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.