Kayıp Bir Alevi Efsanesi

Yazar: Erdogan Cınar

KALKEDON YAYINLARI

Uzak anılar, unutulmaya yuz tutmus bir gecmisten bugune ulasmıs nesnel kalıntılar aracılıgı ile ıssızda kaybolmus bir hoyugun tozunun, topragının arasından baslarını kaldırmıslar. "Butun bunlar yasandı, bizler gercektik" diyorlar. Eski bir el yazması kitabın tozlu sayfalarını bir zamanlar var olduklarının delili olarak onumuze suruyorlar.

Osmanlı Imparatorlugu’nun merkezlerinde bulunan yuz elli milyon belge arasında Pir Sultan Abdal ve onun onculugunde gerceklesen Alevi baskaldırısından soz edilmedigi gibi, Osmanlı Imparatorlugu’nun eyaletlerinde ozenle tutulan "defter sandıkları"nda da bu turden bir belge ve bilgiye rastlanmıyor.

Olayları kayda alan Bizanslı gorevlilerin ve olayların magdurlarını lanetleyen Ortodoks rahiplerinin gelecege yolculuk yaparak asırlar sonra Osmanlı Imparatorluk doneminde yasanacak olaylara sahitlik edip sonra da bu olayları kendi tarihlerinin bir parcası gibi kayıtlarına almıs olmaları gibi asırı zorlanmıs bir hayal gucune, bir bilim-kurgu fantazisine itibar etmezsek, tereddutsuz diyebiliriz ki; Pir Sultan Abdal yedinci yuzyılda yasadı.Pir Sultan Abdal’ın yedinci yuzyılda yasamıs gercek bir tarihi kisilik olan Pir Silvanus oldugu gercegine bir kısım Alevi esnaflarının ve gecmisin yalanlarına terzilik etmis cevrelerin kıskırtıcı cumlelerle tepki vereceklerini ve bu tepkilerini samimi Aleviler uzerine giydirmeye calısacaklarını simdiden tahmin edebiliriz. Ancak yalan tacirlerinin tezgahlarındaki o cok kullanılmaktan asınmıs ici bos, hamasi cumlelerin artık nitelikli alıcısı kalmamıstır.

Yayın Tarihi 2007-10-02
ISBN 6055679088
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 207
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.