Kawa & Kurt Sorunu ve Etnik Orgutlenmeler-1

Yazar: Rasit Kısacık

OZAN YAYINCILIK

KAWA orgutu Dogu ve Guneydogu bolgelerinde 1980 oncesi kurulan guclu Kurtcu orgutlerden biridir. PKK’dan once, hatta onde gelen bir orguttur. PKK, yani o donemdeki adıyla Apocular ile birlikte silahlı eylemlere baslayan Kawa, 12 Eylul dar­besine kısa sure kala kendi icinde bolunmustur.

Kurt kaynaklarında, Turk istihbarat orgutu tarafından gerceklestirildigi vurgulanan ve adı siyasal tarihe “Kamıslı Operasyo­nu” olarak gecen, Suriye’nin Kamıslı ilcesindeki operasyonda, orgutun ust duzey yoneticilerinden biri haric tumu olu ele ge-cirilmistir.

Bu olayla, Turk istihbarat orgutleri ilk kez sınır otesinde bir operasyon duzenlemis ve yine ilk kez bu operasyonda, operas­yonun yapıldıgı ulkede faaliyet gosteren bir orgutu, (Ihvan-ı Muslimin) kullanarak Kawa’yı etkisiz hale getirmistir. Kamıslı Operasyonu’yla ilgili, operasyondan agır yaralı olarak kurtulan tek kisi olan Heybet Acıkgoz de dahil olmak uzere, bu orgutun hala yasayan onde gelen kadrolarının bile bilmedigi olayları, Kawa Orgutu’nun onemli eylemlerini, ust duzey li­derlerin yurt dısına kacısını, orgutun ortaya cıkısından, Suriye’deki operasyona kadarki bilinmeyen tum olayları en ince de­tayına kadar ilk kez bu kitapta okuyacaksınız.

Yayın Tarihi 2010-11-22
ISBN 9944143455
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 232
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.7 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.