Katolikler ve Sultanlar & Kilise ve Osmanlı Imparatorlugu 1453-1923

Yazar: Charles A. Frazee

KURE YAYINLARI

Konstantinopolis 1453’te II. Mehmed tarafından fethedildiginde sehirdeki en buyuk Katolik grup Galata’da yasayan Cenevizlilerdi. Osmanlı toprakları Balkanlara ve doguya dogru genisledikce Katolik nufus da hızla arttı.
Katolikler ve Sultanlar, 17. yuzyıl baslarında Osmanlı Imparatorlugu’na gelmeye baslayan ve Katoliklere ait siyasi ve ticari topluluklara papazlık yapmak yerine Osmanlı topraklarındaki Ortodoksların ve Dogulu Hıristiyanların inancını degistirmeyi, boylelikle de kiliselerin birlesmesini saglamayı hedefleyen Katolik misyonerlerin Turkiye Cumhuriyeti’nin kuruldugu 1923’e dek suren faaliyetlerini inceliyor. Cizvitlerin baskısı, Aydınlanma cagının akılcı etkileri, Fransız Ihtilali ve Napolyon doneminin bu hareketi nasıl etkiledigi, 1900’lerde Katolik misyoner hareketinin nasıl yeniden canlandıgı, hem imparatorlugu hem de kiliseyi parcalayan I. Dunya Savası donemi tum detaylarıyla irdeleniyor.
Osmanlı Imparatorlugu’nun gerek icinde gerekse dısında yer alan Katoliklerin birbirleriyle, Ortodoksların ve diger Dogulu Hıristiyanlarla iliskilerini, daha genis bir duzlemde donemin imparatorlukları arasındaki guc dengelerine ısık tutacak bicimde ele alan bir calısma.

Cevirmen: Cemile Erdek
Yayın Tarihi 2009-11-04
ISBN 9756614716
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 425
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.