Karanlıkta Fısıldasanlar & Stalin Rusya’sında Ozel Yasam

Yazar: Orlando Figes

YAPI KREDI YAYINLARI

Rusya’nın her tarafından Stalin terorunden sag kurtulanların gizli cekmecelerde ve dosek altlarında sakladıgı mektuplara, gunluklere, fotograflara, kisisel belgelere ve sozlu tanıklıklara dayanılarak kaleme alınan Karanlıkta Fısıldasanlar bircok Sovyet ailesinin gizli gecmisini acıga cıkarırken, Stalin’in zorba yonetimi altında yasayan sıradan insanların ic dunyasına daha once yapılmadıgı olcude ısık tutuyor. Stalin terorunun kisisel ve ailevi yasam uzerindeki etkisini derinlemesine inceleyen bir ilk kitap.
Karanlıkta Fısıldasanlar, her sayfada varlıgının hissedilmesine karsın, Stalin’le ya da rejimin siyasetiyle ilgili degildir; Stalinizmin butun degerleri ve iliskileri etkileyecek bicimde insanların zihinlerine ve duygularına girisiyle ilgilidir. Elinizdeki kitap terorun kokleri muammasını cozmeye ya da Gulag’ın yukselisini ve cokusunu ortaya koymaya calısmıyor; ama polis devletinin Sovyet toplumunda nasıl kok salabildigini ve milyonlarca sıradan insanı nasıl suskun seyirciler ve isbirlikciler olarak teror sistemi icine
katabildigini acıklamaya girisiyor. Stalinist sistemin gercek gucu ve kalıcı mirası ne devlet yapıları ne de lider kultuydu; Rus tarihci Mihail Gefter’in ifadesiyle, ‘hepimizin icine giren Stalinizm’di.”

Cevirmen: Nurettin Elhuseyni
Yayın Tarihi 2011-01-06
ISBN 9750819025
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 744
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 16.5 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.