Karanlık Madde & Girisimcilik Kulturu Cagında Sanat ve Politika

Yazar: Gregory Sholette

DORUK YAYINLARI

Gregory Sholette sanatcı, akademisyen, aktivist ve orgutcu kisigiyle cok yonlu bir yazar. Birden cok universitede sanat ve sanat teorisi uzerine dersler veriyor. PAD/D, Politik Sanat Belgelendirme/Dagıtım (1980-1988) ve REPOhistory (“Tarihi bugunden yeniden edinme” nin kısaltılmısı olarak Turkcelestirilebilir) (1989-2000) kolektiflerinin kurucu uyesi. Toplumsal/siyasal bir aktor olarak sanatcı, Sholette’nin baslıca calısma ve eylem konusu.

Ekonomi Politik Aptallıktır: Sanat ve Teoride Kuresel Mali Kriz (2013) kitabı, elinizdeki kitabın devamı sayılabilir. 2007’de yazdıgı Kolektivizm ve Modernizm: 1945’ten Sonra Toplumsal Hayalgucu Sanatı da dikkat ceken calısmaları arasında yer alıyor.

Sholette, elinizdeki kitabın adı olan “Karanlık Madde” sozcuguyle mecaz yapıyor. Evrenin yuzde 96’lık cok buyuk bolumunun “kayıp” ya da “bilinmeyen” anlamındaki karanlık maddeden olusması gercegini sanat dunyasının durumuyla ilgili iletisinin zemini olarak degerlendiriyor: Sanatsal etkinlik, bilinmeyen, gorunmeyen ama her yerde olan bir yıldız kumesi gibidir. Starlar aysbergin gorunen bolumu gibidir. Bu kumenin gorunmezleri, elestirmenler, sanat tarihcileri, koleksiyoncular, satıcılar, muze ve galeri yoneticileri, sanat yonetmenleridir. Karanlık Madde kitabının amacı, bu bilinmeyen dunyaya ısık tutmak, yazarının kendi sozleriyle bicim-zemin iliskisini “altust” edip yeniden kurmaktır.
Sholette, kapitalizmin on tarihinden neoliberalizmin egemenligindeki bugunku kapitalizme kadar olan sureci somut ve guncel bilgi zenginligi icinde didikliyor.
Bir yandan, neoliberal sermaye saldırısının sanat dunyasındaki bozucu/yıkıcı etkilerini gosterirken, bir yandan da sanat urununu “meta” olmaktan cıkarmaya yonelik yeni pratik deneme ve olanakları sergiliyor. Ornegin Saatchi Galerisi adlı internet sitesinin 120 bin sanatcıya ve guzel sanatlar ogrencisine satıslardan hicbir komisyon almadan hizmet sundugu, kısa zamanda bu yontemle 130 milyon dolarlık satıs yapıldıgı bilgisi yarının tohumlarının, bugunun icinde yesermekte oldugunu gostererek okuyucuya moral veriyor.

Yayın Tarihi 2013-10-01
ISBN 9755536064
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 252
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.