Karanlık Cokerken & Burokrasinin Yukselisi Bolsevizm’in Yenilgisi

Yazar: H2O

Bir devrimi zafere ulastıranların basına gelebilecek en beklenmedik, en korkunc seydir devrim sonrasında muhalefete dusmek. Karanlık once insanın ruhunda belirir. 1921 yılında, Sovyetler icinde diger partilerin, Rusya Komunist Partisi bunyesinde de hiziplerin yasaklanması tek basına karanlıga dogru atılmıs bir adım degildi ama yine de bir ısık sondurulmus oldu.

Ic savasın bakiyesi yıkım, sanayi olanaksızlıklar, tarımın ulkeyi beslemekten aciz durumu, urun kıtlıgı, konut sorunu, emperyalist kusatma, kıvılcımı olduklarını dusundukleri dunya devriminin “gecikmesi,” tum bunlar muhalefeti bastırmanın ve yasaklamanın gerekcesi olurken diger yandan da asıl dusman kapitalizme kapıyı aralayan Yeni Ekonomi Politikası’na (NEP) gecisin de kosullarıydılar.

Isci-Koylu kimligi imgelerle beraber yuceltilirken, sahne gerisinde proletarya ve kucuk toprak sahibi koylu coktan “sosyalist” ilkel birikimin sanlı kurbanlarına donusmuslerdi. Batı Avrupa’da 17. yuzyılda yasanan ilkel birikim evresi 20. yuzyılın basında Rusya’da tekerrur ediyordu; ancak bir farkla:
Sancak, proleter devrimin kızıl rengiydi.

Karanlıgın habercisi bulutlara dikkat cekilmesi icin beklenilmedi: 1923’ten itibaren yaslı bir Bolsevik’in son nefesinde ve digerlerinin de bagrından yukseldi sesler. Devrimin uzerinden sadece on yıl gecmisti ki devrimcilerin muhalefeti de son nefesini verdi. Bir on yıl sonra bizzat devrimciler olum mangasının karsısına cıkarılıyordu.

Bolseviklerin mimarı oldukları devrimin ellerinin arasından kayıp gitmesine karsı direnislerinin oykusunu degil bizzat bu mucadelenin belgelerini; konusmaları, yazıları, mektupları bulacaksınız bu kitapta. Aynı zamanda, yukselen burokrasinin
“devrimci” bir mevkiden seslenen sesini.

Karanlık, bir gunes tutulması gibi gun ortasında gelmemisti.

Derleyici: Halil Celik
Kapak: Gokmen Aldogan
Yayın Tarihi 2011-11-01
ISBN 6056247330
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 392
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.