Karakter Asınması / Yeni Kapitalizmde Isin Kisilik Uzerindeki Etkileri

Yazar: Richard Sennett

AYRINTI YAYINLARI

Yeni ekonomik duzenin buyulu sozcugu "degisim"in dogası nedir, insanlara nasıl yansıyorı Her zaman kısa vadeye endeksli bir ekonomide kisi nasıl kalıcı deger ve hedeflere sahip olabilirı Her an parcalanan veya surekli yeniden yapılanan kurumlarda, kisi kendi kimligini ve yasam oykusunu nasıl olusturabilirı
Kuresellesme olgusunu makro duzeyde inceleyen bircok kitap yayımlandıgı halde, bu surecin mikro duzeyi, insan karakteri uzerindeki etkileri pek az incelendi. Richard Sennett, Karakter Asınması’nda bunu yapıyor. Ona gore sermayenin, gunumuz ekonomisinin butun dunyaya yayılmıs dalgalı denizlerinde "hızlı kar"ın dısında bir baska amacı yok; sirketlerini piyasadaki anlık degisimlere mudahale edecek bicimde esneklestirip, yeniden yapılandırıyor. Kisilerden surekli kendisini yenilemesini, seyyar olmasını, risk almasını, rekabet becerisini gelistirerek yırtıcı bir karakter edinmesini, takım calısmasında uyumlu olmasını bekliyor. Ancak eski kapitalizmin rutin ve monoton yapısına karsı savunulan bu politikaya yakından bakıldıgı zaman sadece eski iktidar yapılarının rengini degistirdigi goruluyor. Calısanlar icin esnekligin anlamı ise yasam boyu is guvencesinin yok olması; surekli is ve sehir degistererek yon duygusunu yitirmek; istikrarlı islerin yerini gecici projelere bırakması ve bir isten digerine, dunden yarına suruklenen yasam parcacıklarından beslenen, rekabetin korukledigi "guvensizlik" ve "kayıtsızlık" duygusu… Ve bir de karakter asınması… Oysa insan karakteri, duygusal deneyimlerimizin uzun vadeli olması ve baskalarıyla girdigimiz iliskilere yukledigimiz etik degerler uzerinden gelisir. Karakter, icsel butunluk, iliskilerde karsılıklı baglılık ve uzun vadeli bir hedef icin caba harcamak biciminde kendini gosterir. Yeni kapitalizm ise guvenmeyi, baglanmayı ve uzun vadeli planlar yapmayı karlı bulmaz, reddeder.
Sennett Karakter Asınması’nda gelismis bilgisayarlarla uretilen ekmegin kalitesinden cok, ekmegi yiyenlerin hayatına bakıyor ve soruyor: "Bu sistem insanın yasamına deger ve anlam katıyor muı" Ve ekliyor "degisim, kitlesel ayaklanmalarda degil, ihtiyaclarını birbirleriyle paylasan insanların arasında, toprakta yeserir. Insanları birbirleri icin kaygılanmaz hale getiren bir rejimin, mesruiyetini uzun sure koruyamayacagından eminim."

Cevirmen: Barıs Yıldırım
Yayın Tarihi 2013-09-04
Orjinal Adı The Corrosion of Character The Personal Consequences of Work in the New Capitalism
ISBN 9755393704
Baskı Sayısı 7. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 182
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.