Karabatak Iki Aylık Edebiyat ve Sanat Dergisi Nisan-Mayıs 2012 Sayı: 2

Yazar: Kollektif

KARABATAK-DERGI

Edebiyat ve sanat dergiciliginde irtifayı yukselten Karabatak, ilk sayısının da onune gecen bir icerik ve tasarımla bir kez daha bulustu okuruyla.

Yayınının zamanın en anlamlı kesitlerinden birine, Kutlu Dogum’a denk gelmesi nedeniyle A. Ali Ural’ın “ Bir Naatın Kıyısında” adlı siiriyle baslayan Karabatak, Mehmet Akif Tunc’un buyuk bir titizlikle hazırladıgı, “Naat”ın siir gelenegi icerisindeki yerine isaret eden “Sudan Inci Elde Eden Simya” adlı yazısına yer verdi.

Karabatak, ikinci sayısında mikrofonunu Turk sinemasının bilge hanımefendisi Ayse Sasa’ya uzattı. Zeynep Ural’a sanat ve ruh macerasını buyuk bir ictenlikle anlatan Sasa, en buyuk senaryonun kader olduguna isaret ettigi soylesisinde “ Beni mutlu eden filmlerim degil kitaplarım…” diyerek, kitaba cagırdı sevenlerini. Yusuf Kaplan’ın ve Nihat Daglı’nın Sasa’yla ilgili yazılarıyla zenginlesen dosyada, Sasa uzerine kısa deginiler de bulunuyor.

Yuz nakillerinin gundemde oldugu gunlerde Mehmet Sabri Genc’in “Kadavra Nakli” yazısı derginin dikkati ceken denemeleri arasında. Edebiyatcıların farklı yuzlerini kesfettirmeye calısan bir mektup dosyasının da yer aldıgı Karabatak’ta Naime Erkovan, Mark Twain’den Fernando Pessoa’ya, Ziya Osman Saba’dan Omer Seyfettin’e ilginc mektupları bir araya getiriyor.

Turk ve dunya edebiyatından siirler, tanınmıs ve yeni kalemlerden poetika, oyku ve denemelerin yanı sıra, sinema, tiyatro, fotograf, karikatur gibi cesitli sanat dalları uzerine yazı ve calısmalara yer veren Karabatak’ta Ilyas Aslan’ın Hallac-ı Mansurdan yapmıs oldugu siir cevirileri de heyecan uyandırıyor. Derginin tiyatro ve sinema sayfalarında ise goz dolduran yazılarıyla Huseyin Sorgun, Faysal Soysal ve Hakan Bilge’yi goruyoruz.

Sayfalarını yalnız edebiyata degil, guzel olan butun sanatlara acan Karabatak, okuyucularını Nuriye Akman ile Vincent van Gogh sergisine, Ayse Sevim’le Dr. Rıza Nur Kutuphanesi’ne, Rahsan Teksen ile Rustem Pasa Camii’ne, F. Hande Topbas ile Kenya’ya goturuyor.

Yayın Tarihi 2012-04-06
ISBN 2146916002
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 24 x 32 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.