Kapitalizmi Planlamak Turkiye’de Planlama ve DPT’nin Donusumu

Yazar: Umit Akcay

SOSYAL ARASTIRMALAR VAKFI

Kapitalist sermaye birikimi surecinin Dunya ve dolayısıyla Turkiye’de yasadıgı donusumun yansımalarını, sitemin butunsel isleyisi geregi, birbirine bir sekilde baglı ve bu anlamda birbirini etkileyen bir dizi surec ve/veya baglamda izlemek mumkundur. Soz konusu surec ve/veya baglamları gorunur kılan, onlara tarihsel anlamlarını veren bu surec ve baglamlarda yer alan tasıyıcı kurumsallasmalardır. Burada onemli olan, surecin isleyisini ve dolayısıyla yonunu belirleyen yapısal, diger bir deyisle esasa dair ozelliklerin surec icinde olusan kurumsallasmaların sınırlarını belirlemesi, diger taraftan soz konusu kurumsallasmaların birikim surecinin gerektirdigi iliskilerin hayata gecmelerini mumkun kılmalarıdır.

Dolayısı ile kapitalist sermaye birikim surecinin butunsel isleyisinin degerlendirilmesinde uzun donemli, bu anlamda yapısal olan egilimlerin esas alınması, konjonkturel olanın bu cercevedeki tarihsel yerine oturtulabilmesi icin bir on gereklilik olarak karsımıza cıkmaktadır. Boyle bir cerceveden bakma cabası, yasanan sureci toplumsal bir isleyis olarak sermaye birikimi aksında, kendi tarihselligi icinde degerlendirmeyi de mumkun kılacaktır.

En genel cercevesiyle isaret edilmeye calısılan bu tarz bir bakma bicimi, Turkiye’de kapitalist sermaye birikimi surecinin degerlendirilmesine yonelik bu gune kadar yapılan calısmaların onemli bir kısmında soz konusu olmamıstır. Bir dizi yontemsel kabul nedeniyle pek fazla nufuz edilemeyen soz konusu butunsel bakma bicimini farklı kılan ozellik ise, surecin es zamanlı bir bicimde hem referans olarak alınmasını, hem de isleyisin gerekli kısmının one cıkarılmasını mumkun kılmasıdır. Dolayısıyla boyle bir bakma bicimi, butunle ugrasırken parcayı, ya da surece bakarken an’ı gormezden gelme-ya da tersi- hatasına dusulmesini de buyuk olcude engelleyecek bir cerceveden degerlendirme yapılmasını da mumkun kılmaktadır.

Umit Akcay’ın Devlet Planlama Teskilatı (DPT) uzerine yaptıgı bu calısma, soz konusu kurum uzerine bugune degin yapılan calısmalardan yukarıda vurgulanan bakma bicimini kullanıyor olması nedeniyle onemli olcude ayrılmakta ve farklılasmaktadır. Soz konusu farklılık, sureci ve kurumu oncelikle sermaye birikimi surecinin butunsel isleyisi aksında degerlendiriyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bir anlamda sermaye birikimi surecinin teknik degil toplumsal bir surec olduguna dair yapılan uyarı, bu calısmanın belkemigini olusturmaktadır. Calısmada da, gerekli yerlerde vurgulandıgı gibi, kapitalist sermaye birikim sureci ve buna eslik eden toplumsal donusumler bir dizi yeni ihtiyacı da beraberinde getirmektedir. Yeni olan ihtiyacların karsılanma derecesi surecin butunsel ancak celiski ve catısmalarla isleyen yapısı geregi, farklı kurumsallasmalar aracılıgıyla mumkun olmaktadır. Burada onemli olan kapitalist sermaye birikiminin uzun erimli mantıgının islediginin farkında olunmasıdır.

Yayın Tarihi 2007-09-27
ISBN 9944561235
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 312
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.