Kamu Personeli: Sistem ve Yonetim

Yazar: Birgul Ayman Guler

IMGE KITABEVI YAYINLARI

Personel yonetimi alanını "calısanları gudulemenin bilgisi"ne ya da "personelin beyninde gomulu bilgi ve yetenegi cekip cıkarmanın becerisi"ne erismeyi saglayan bir inceleme alanı olarak gormek mumkun. Mumkun olmaktan cok, bu "yoneten cephesi"nden bakıs en yaygın olanı… Ve oylesine etkili ki, gunumuzde alanın adını dahi degistirdi; personel yonetimine artık "insan sermayesi yonetimi" deniyor. Bu bakıs kamu icin ozgun bir yaklasım gelistirmeyi gereksiz gorur. Sirketlerde ne yapılıyorsa, kamu kurumlarında da aynı yontemlerin gecerli kılınmasını onerir. Akademik dunyada "ideolojisi" bu kadar acıkta duran bir baska alan bulmak zordur.

Kamu personel sistemi ve yonetimi konusunun, "guduleme" ile "beyindekini emme" zanaatlarını ogrenmeyle bir ilgisi yoktur. Modern devletin bir bucuk yuzyıllık deneyimi gosteriyor ki, kamu personel sistemi ve yonetimi, her seyden cok bir "devlet sorunu"dur. Turkiye’nin son elli yıllık deneyimi de gosteriyor ki, kamu personeli sistemi ve yonetimi yalnızca ulusal-ic dunyayla degil, aynı zamanda dunyanın duzeniyle de baglantılı bir sorundur.

Kamu Personeli: Sistem ve Yonetim, Turkiye’de kamu personel sistemini ve yonetimini tarihsel gelisimi icinde guncel liberal reformlarla birlikte degerlendirerek uc temel tercihi ve bunların mekanizmalarını irdeliyor. Liyakat sistemi mi, kayırmacılık sistemi miı Kariyer duzeni mi, kadro duzeni miı Sosyal ucret mi, esit ise esit ucret miı Modern devlet tarihinde ve Turkiye’de yuz elli yıldır isleyen bu tercihler, kamu yonetiminden ne beklendigine baglı olarak degisiyor: Genel kamu yararı mı, piyasa cıkarı mıı Esitlik mi, serbestlik miı Bagımsızlık mı, eklemlenme miı

Yayın Tarihi 2013-11-14
ISBN 9755337579
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 365
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.