Izmir 1830-1930 Unutulmus Bir Kent miı & Bir Osmanlı Limanından Hatıralar

Yazar: ILETISIM YAYINLARI

1922’deki buyuk yangın, Izmir’in tarihinde onemli bir kırılma noktası olusturur. Bu olay, 19. yuzyıl boyunca Osmanlı Imparatorlugu’nun en ihtisamlı sehirlerinden biri sayılan Izmir’i karanlık bir unutulma donemine hapseder. Yine de, bu parlak liman sehri kendi kullerinden yeniden insa olmayı basardı.
Elinizdeki kitap, daha cok bu yangından onceki Izmir’i, yani Osmanlı Izmir’ini inceliyor. Tabii, Izmir’i Izmir yapan kentlileri esas alarak: Musluman halk icin burası, nufusun buyuk bir kısmı Hıristiyan ya da Yahudi gayrimuslimlerden olustugu icin “gavur Izmir”dir. Avrupalılar icinse, suregelen entelektuel yasamın yogunlugu nedeniyle “Dogu’nun kucuk Paris’i”…
Bu kozmopolit yapı icinde Ortodoks ve Katolik Hıristiyanlar, Yahudiler ve Muslumanlar Avrupa’ya dogrudan acılan bu ticaret kentinde hosgoruleri, yenilige acıklıkları ve sanat sevgileriyle, hep birlikte yasadılar. Marie-Carmen Smyrnelis’in derledigi ve Izmir’in kozmopolit zenginligini ortaya cıkaran bu cok yazarlı kitap, 1830-1930 yılları arasında, Izmirlilerin hikayesini anlatıyor.

Cevirmen: Isık Erguden
Derleyici: Marie-Carmen Smyrnelis
Yayın Tarihi 2008-08-14
ISBN 9750506086
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 236
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.