Ittihat Terakki’nin “Yemin”siz Kadınları

Yazar: Sema Ok

DESTEK YAYINLARI

Hic kimse olaya kadınlar gozuyle bakmadı simdiye kadar. Memleket mucadelesinde bir de kadınlar vardı… Her buyuk kahramanlıgın arkasında kadınlar yok mudur zatenı
‘Ittihat Terakki’ciler icin sadece “Yeminliler” diyemeyiz. Ittihat andı icip Kuran ve silaha el basan onculer icinde yemine sadık kalmayanlar oldugu gibi, bu birligin dısında, bu orgute destek veren o kadar cok Ittihat Terakki mensubu kadın var ki!
Kimin Ittihatcı, kimin karsıt oldugu konusu ayrı bir nitelik tasıyor. Ittihat Terakki Fırkası’nın nasıl bir mucadele icinde oldugu ve bu alandaki kadınların rolu islenen bir konu olmadı.
Olmadı, cunku gizliligi siar edinmis baslangıc seması butunuyle orgut olusumu veren uyelerin seckin tavsiyelerle kabul edildigi Ittihat Terakki gizliligi itibariyle “Erkeklere Mahsus” birlesimdi.
Olumune ant icmis Ittihat Terakki uyelerinin gerek olusum sırasında gerek Birinci Dunya Savası ve sonrasındaki cabalarında diger aile fertlerini ozellikle kadınlarını da kapsadıgı goruluyor. Daha cok Ittihatcı eslerini one alan ama bir yerden diger aile fertlerine uzanan bu baglantıda “Kadın”ların genellikle orgut uyesi erkeklerin tasıdıgı sorumluluk, gizlilik ve bunun getirdigi cesitli baskı ve acıyı nasıl paylastıklarını pek dusunmeyiz.
Onlar yapılan her baskını, her gozaltını ya da her tutukluluk ile her daragacını onlar gibi yasadılar,onlar gibi hissettiler. Bunu hissetmeleri icin Ittihat ve Terakki uyesi olmaları gerekmiyordu. Onların Ittihatcı kadınları olmaları kafiydi. Ya da en azından bir kadın olarak,bir aile bireyi olarak butun olup biteni yasamıs olmak da insani bir trajik olaydı.
Bu yeminsiz kadınlar, her kapı calınısında, her bir golgenin uzanısında o kahredici urpertiyi ve baskıyı hissetmediler miı
“Ne zaman, ne zaman” diye sormadılar mıı
Gunlerce, haftalarca bir tek satır, bir tek sozcuk icin uykusuz geceler yasamadılar mıı
Ozetle ister istemez aynı saflarda es olarak da olsa yer alacaklar ve onemlisi birikmis korkularını, fedakarlıklarını hic kimseye hissettirmeyeceklerdi.
Aksine bir davranısın yasadıkları hayata ve Ittihatcı eslerine yakısmaz bir onursuzluk oldugunu kabul ettiler. Kendilerine gore sırlarını saklayıp, mucadele ettiler.

Yayın Tarihi 2012-01-01
ISBN 6054607020
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 252
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.