Itıl ve Yazılım Yasam Dongusu: Pratik Strateji ve Tasarım Prensipleri

Yazar: PALOMA YAYINLARI

BT hizmet tasarımı kavramı kesinlikle yeni bir kavramı degildir ama gecmiste, organizasyonların ilk olarak, BT girisiminin temeli olan baslıca operasyonel surecleri iyilestirmeye odaklanması gerekmistir. ITIL® ve ISO20000 gibi Endustrinin En Iyi Uygulama kılavuzları, bircok sureci tarif eder. Bu kitap su ana kadar yeterince iyi ve butunsel olarak ele alınmamıs olan su unsurları birarada yonetmek icin yenilikci bir yol oneriyor:
• Guvenlik yonetimi
• Uygulama yonetimi
• Yazılım degisiklik yonetimi
• BT varlık yonetimi
• Proje yonetimi ve kaynak yonetiminin dusuk olcekli haritasının cizilmesi
Bu ogeler iyi ayrıntılandırılmazsa, bir organizasyon BT hizmeti tasarımı modeline gecmeye karar verdiginde problem cıkar, cunku bir BT hizmetinin kalitesi, istikrarı ve kullanılabilirligi, hizmet yasam dongusunun icine ve dısına dogru akan butun yasam donguleri tarafından belirlenir; ornegin, BT Varlıkları’nın talep anından kullanımdan kaldırılmalarına kadar kendi yasam donguleri vardır ve bu, hizmet yasam dongusunun tamamının onceden belirlenmis noktalarında ortusur; bu nedenle, bir tanesinin etkilerinin digerleri uzerinde "domino etkisi" oldugu acıktır. Bu baslık okurlara, yerlesik surecler uzerine kurulan ve aynı zamanda BT hizmetlerinin is ihtiyaclarıyla daha iyi bir uyum icinde olması amacına ulasan bir yazılım gelistirme yaklasımı sunar.
"Bunun gibi kitaplar, insanların surec disiplinini ortamlarına nasıl daha iyi uygulayacaklarını anlamalarına yardım eder ve boylelikle sonucta dusuk bir maliyetle isletmeye daha kaliteli hizmet sunabilmelerine hizmet eder. Sonuc olarak, BT’nin var olma nedeni de budur: Teknolojiyi, is sureclerini otomatik hale getirmek icin kullanmak ve insanların bu sureclerin uzerinde inovasyon yapmalarına, daha kaliteli hizmet ya da urun sunmalarına imkan tanımak." John Swainson, Baskan ve CEO, CA, Inc.
"Bu kitapta desteklenen metodolojileri benimseyin… belki de yazılım gelistiricilerin mantrası su sekilde degisecektir: Benim sirketimde, en onemli sey bir isin dogru bicimde yapılmasıdır!" Ron Hovland, Kıdemli egitmen, New Horizons, Minnesota

Cevirmen: Banu Erol
Derleyici: Nancy Hinich
Derleyici: Jane Wilkinson
Derleyici: Nisha Patel
Yayın Tarihi 2008-04-30
Orjinal Adı ITIL and the Software Lifecycle: Practical Strategy and Design Principles
ISBN 9944494267
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 144
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kuse Kagıt
Boyut 13.58 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.