Isyan Surgunleri

Yazar: Seyhmus Diken

ILETISIM YAYINLARI

"Diyarbekir Diyarım, Yitirmisem Yanarım"dan sonra Seyhmus Diken bu kitabında da eski Diyarbakırlılarla sohbet ediyor, Diyarbakır’ın hikayesini anlatmaya devam ediyor.
Bu sefer anlatılanların merkezinde 1925 Seyh Said Isyanı ve sonrasında yasanan surgunler, yerinden yurdundan edilmeler, gurbette kurulan yeni yasamlar, aflar, geri donusler var. Isyanın sehri ve insanlarını nasıl etkilediginin; gecmisin bugunde nasıl surdugunun; isyanın zamanla sehre nasıl damgasını vurdugunun hikayesi…
Cemilogullarının, Azizogullarının, Ongorenlerin ve daha nice koklu buyuk ailenin Diyarbakır’dan, yurtlarından koparılarak Luleburgaz’a, Ordu’ya, Denizli’ye, Konya’ya, Adana’ya, Mersin’e, Suriye’ye savrulan yasamları; yollar, yolculuklar, gurbet elde yasama, kimliklerini koruma savasları, geri donusler, donemeyisler, tekrar surgunlukler…
Isyanı yasayanların, surgunde doganların tanıklıklarıyla, hayat hikayeleriyle, siirlerle, agıtlarla, fotograflarla anlatılıyor bu carpıcı tarih. Tum bu zengin malzemeler sayesinde kitap, yasananları resmi tarihin kalıpları dısında, birinci el tanıkların agzından, gunluk hayatın olanca canlılıgıyla aktarıyor.
Isyan Surgunleri’nde, isyanın sehrin kimligine ne denli naksoldugunu, seksen yıl sonra dahi insanlar icin kendilerini ve sehirlerini anlatırken nasıl temel bir referans noktası oldugunu goruyoruz.

Yayın Tarihi 2005-03-11
ISBN 9750503198
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 272
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.