Istihbarat Oyunları Petrol ve Kerkuk

Yazar: Ali Kerkuklu

IQ KULTUR SANAT YAYINCILIK

Bir Turkmen sehri olan Kerkuk’un, 2003 yılından itibaren isgalci ABD ve Ingiltere’nin goz yummasıyla bolgedeki Kurtler tarafından demografik yapısı hızlı bir sekilde degistirilmeye calısılmaktadır. Turkmenleri, Irak’ı siyasi sahnesinden silmek isteyen Kurtler, Turkmenlerin yasadıkları bolgeleri Kurtlestirmek ve ele gecirmek, Musul ve Kerkuk petrollerine sahip olmak gayreti icerisindedirler.
ABD, sozde terorizmle mucadelede demokrasinin kuresellesmesi ve insan hakları gibi yalanları kullanarak asıl amacı bolge ulkelerindeki enerji kaynaklarına hakimiyeti saglamaktır. ABD ve yandaslarının siarı ise "enerjiye hakim olan dunyaya hakim olur" mantıgıyla hareket etmektedir. Bu surecten en fazla etkilenen cografya, hic suphe yoktur ki, dunyanın enerji havzası olan bu bolgedir (Ortadogu). Emperyalist ulkelerin oyunları da bu bolgelerde olmustur.

Sozde getirdikleri ozgurluk ve demokrasi ise savas, kan, gozyası, olum, kardesi kardese kırdırmak, mezhep ve etnik catısmaları tetiklemektir.
Israil’in Irak ve bolge ulkelerine yonelik uzun vadeli politikalarını "vaat edilmis Topraklar" hayali ile yaptıgı calısmalar ise istihbarat oyunlarını da iyi tahlil etmek gerekir.
Israil’in Kurt sorunundaki rolunu ve bu rolun nedenini ayrıntılı bir bicimde gozler onune sermektedir. Israil’in soz konusu "Kurt Kartı"nı detaylı bir bicimde gormek ise son derece onemlidir. Cunku "ABD’nin Kurt Kartı" olarak tanımlanan politikalarının onemli bir bolumunde gercekten Israil’in Kurt kartının birer acılımıdırlar.

Kapak: Yunus Karaaslan
Yayın Tarihi 2008-03-04
ISBN 9752551879
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 352
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.