Istenmeyen Bebegin Olumu & Kıbrıslı Turk Basınında Ortaklık Cumhuriyeti Tecrubesi (1960-1963)

Yazar: Nikolaos Stelya

KALKEDON YAYINLARI

Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldugu gunden itibaren, Kıbrıslı Elen ve Kıbrıslı Turk liderliklerince bir “ara formul” olarak Kabul edilmisti. “Nihai amaca” ulasmak icin yurunecek yolda istenmeyen bir bebek olarak dunyaya gelen yeni devlet; henuz kurulus asamasında sorunlar, gerilimler ve krizlerle yuzyuze kalıyordu.

Dr. Nikolaos Stelya Istenmeyen Bebek Kıbrıs Cumhuriyeti isimli ilk kitabında 1955-1959 donemi Kıbrıslı turk basınına odaklanarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dogum surecinde ortaya cıkan bu krizlerin kokenlerini masaya yatırdıktan sonra; simdi de bu kitapla 1960-1963 donemini inceliyor. Stelya elinizdeki eserde; Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uniter bir devlet mi yoksa bir tur federasyon mu oldugundan; 70/30 oranının devlet kademelerinde uygulanısı ile ilgili sıkıntılara; iki toplumlu bir Kıbrıs Ordusunun kurulması ile ilgili farklı yaklasımlardan, yeni devletin NATO ile iliskilerine kadar soz konusu doneme yansımıs tum tartısma baslıklarını bir araya getiriyor.
Kıbrıs sorununa cozum arayıslarının devam ettigi bugunlerde her iki toplumun da gecmiste yasananlardan dersler cıkararak, kalıcı bir barısa dogru ilerlemesi icin onemli bir kaynak kitap olan ve Turkiye, Yunanistan ve Kıbrıs’ta es zamanlı yayımlanan Istenmeyen Bebegin Olumu, gelecegi kurarken, gecmisten ders cıkarmanın onemini bilen okurlar icin…

Yayın Tarihi 2015-02-03
ISBN 6054979363
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 140
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.