Istanbul’un Yasayan Efsanesi

Yazar: Semavi Eyice

TIMAS YAYINLARI

“Degerli dostum Semavi Eyice, yurdumuzda Bizans arastırmalarını vukufla tanıtan, bu arastırmalara degerli katkılar yapan, ozellikle Istanbul tarihi ve anıtları uzerinde degerli incelemeler yayınlayan, alanında memleketimizi hakkıyla temsil eden bir arastırıcı ve bilim adamıdır.”

Halil INALCIK
“Eger bir Istanbul Tarihi yazılacaksa, onu en iyi yapacak kisi Semavi Eyice ustadımızdır.”

Ilber ORTAYLI
“Prof. Dr. Semavi Eyice baslı basına bir ansiklopedi gibidir. Eski tabirle ayaklı kutuphanedir. Istanbul ile ilgili ansiklopedilerde yazdıgı maddeler gorulurse hocanın kıymeti ve yeri dolmazlıgı bir kere daha anlasılır…”
Haluk DURSUN

Bu kitap, Semavi Eyice’nin hayatı uzerinden Cumhuriyet’in ilk yıllarından bu zamana kadar gecen yakın tarihimizi “Istanbul” oznesi baglamında anlatan essiz bir eser… Simdiye kadar bircok calısmaya imza atmıs ve asırlık bir cınar gibi tarihe tanıklık eden Eyice, 1923 yılında baslayan hayatını, o donemden bu doneme gelinceye kadar Turkiye’nin ilmi, iktisadi, siyasi ve sosyal degisen yapısını anılarıyla birlikte anlatıyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarından bu yana bircok olaya sahitlik etmis hayat hikayesinde; Halide Edip’ten Ahmet Hamdi Tanpınar’a, Ataturk’ten Ismet Inonu’ye, Turgut Cansever’den Resat Ekrem Kocu’ya, Zeki Velidi Togan’dan Sabri Ulgener’e kadar bircok tarihi kisiyi de yakından tanıma fırsatı elde edeceksiniz…

Derleyici: Selim Efe Erdem
Yayın Tarihi 2014-11-11
ISBN 6050817614
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 480
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.