Istanbul’un Son Surgunleri

Yazar: Hulya Demir

DOGAN KITAP

“Annemle birlikte Istanbul defterdarının odasına cıktık. Annem kagıdı defterdara uzatırken aglamaya basladı. Defterdar da aglıyordu. ‘Madam, sizi anacagız. Siz Istanbul’un tuzu biberiydiniz, sizleri bir gun gelecek cok arayacagız’ dedi.”

1964 yılında Kıbrıs sorununda gerginligin artması karsısında, kendini aslen “Istanbullu” hisseden bir azınlık toplulugu “diplomatik koz” olarak “degerlendirildi” ve Istanbul Rumlarının bakiyesi olan kucuk cemaatin 40 bin ferdi bir cırpıda sınır dısı edildi. Turkiye ve Yunanistan arasında 1930 yılında imzalanan dostluk ve barıs antlasmasının feshedilmesiyle baslayan bu surgunun sonucu Imroz ve Bozcaada’nın Turklestirilmesi, Heybeliada Ruhban Okulu’nun kapatılması, bugun bile hala tartısma konusu olan Rum malları olarak bilinen gayrimenkullerin el degistirmesi oldu. Istanbul rengini, kokusunu, mozaiginden bir parcayı kaybetti.

Rıdvan Akar ile Hulya Demir, bir kaybedisin trajik hikayesini anlatıyorlar Istanbul’un Son Surgunleri’nde. Donemin gazetelerinde cıkan haberler, Meclis konusmaları ve o donemin tanıklarıyla yapılan roportajlarla zenginlesen kitap, yazarlarının deyimiyle “toplumsal hafızamızın yeniden tazelenmesini” saglayacak.

Yayın Tarihi 2014-02-07
ISBN 6050918649
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 180
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.