Istanbul’un Ermeni Amiralar Sınıfı

Yazar: Hagop L. Barsoumian

ARAS YAYINCILIK

“On sekizinci yuzyılın baslarında sahneye cıkan amiralar, 1750-1857 yılları arasında Osmanlı Ermenilerinin toplumsal yasamı uzerindeki egemenliklerini surdurduler. Hagop L. Barsoumian, bu calısmasında, soz konusu donem boyunca Osmanlı Ermeni toplumu icindeki ‘yonetici sınıf’ olarak adlandırılabilecek bu seckin grubun ortaya cıkısını, kurdugu egemenligi ve en sonunda da yok olusunu analitik bir yaklasımla anlatıyor.

“Amiralar uzerine odaklanmıs olsa da, kitaba zenginlik ve derinlik katan asıl unsur, konuyla baglantılı baska analizler de sunuyor olmasıdır. Barsoumian, oncelikle amiraları konu alan calısmalara dair kapsamlı bilgiler veriyor, bunların sagladıgı katkılara ve yetersizliklere dikkat cekiyor ve karısık terminolojilerine ve kavramlara acıklık getiriyor.

“Barsoumian, calısmasını varlık ve politik guc arasındaki iliski hakkında kısa ama etkili bir yorumla bitirir. Ermeni azınlık liderlerinin elindeki buyuk servetin, Ermeni cemaatinin dısında gercek bir gucu satın alamadıgını, hatta aslında Osmanlı Imparatorlugu’nun, Turk seckinlerin ellerindeki politik gucle bu zenginligi koz olarak kullandıgını belirtir. Kısa analizi aslında su soruyu sormaktadır: Bir etnik ya da diyasporik azınlıgın ekonomik zenginligi ne zaman ve hangi kosullar altında baska bir guce donusturulebilirı Baska bir deyisle ekonomik zenginlik hangi kosullar altında politik gucu satın alma ya da kontrol altına alma yetenegini elde edebilirı

Barsoumian’ın calısması onemlidir, cunku kucuk tarihi ayrıntılarla ise baslayıp gittikce yogunlasarak ve kapsamını genisleterek Ermeni ve dunya tarihi hakkında boylesine temel sorular sorma noktasına ulasır.”

Khachig Tololyan

Cevirmen: Solina Silahlı
Yayın Tarihi 2013-12-26
ISBN 6055753412
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 200
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.