Istanbul Semtleri / Tarihi ve Efsaneleriyle

Yazar: Niyazi Ahmet Banoglu

SELIS KITAPLAR

Dogu’nun “efsaneler diyarı” diye anılan Istanbul ile Bogazici’nin tarihi cok buyuktur. Kendisine “sirin belde” adı da verilen Istanbul’un bir semt tarihi vardır ki, bu simdiye kadar toplu olarak yazılmadı. Istanbul’un semtleri Bizans zamanında nasıldıı Sehir Osmanlıların eline gectikten sonra yeniden nasıl imar edildiı Bugunku adları nasıl verildiı Beyoglu’na, Kadıkoyu’ne, Kasımpasa’ya, Cibali’ye bu adları kim verdiı

Tarih yazanlar Istanbul’u “Bir Sehr-i sohret ve belde-i zinet” diye anlatırlardı. Bir sair, “Cıkmasın adem olan tasraya asla andan, Bilelim kadrini cennet gibidir Istanbul” diyerek guzel sehrimizi ovmustur.

Gecmis zamanlarda Istanbul’a yeryuzunun en uzak yerlerinden gezginler gelirdi. Istanbul’u anlatan eski kitaplardan biri; “Seyyahanı ruy-i zemin ta Cin’den bu cennetin naks-u nigarına yuz surmek icin gelirdi” diyor.

Niyazi Ahmet Banoglu kendi ifadesiyle; “Ben, butun bunları kuru bir tarih olmaktan kurtarmak icin semtlerde gecen en meraklı tarihi vakaları da yazıma aldım. Okurlarımı bir parca sevindirebilirsem ne mutlu…” demistir.

Banoglu’nun 1935 yılında Kurun gazetesinde nesredilen tefrikalarının derlenmesiyle olusturulan bu kitapta, Istanbul’a iliskin renkli bilgiler bulacaksınız.

Degerli kultur adamımız Niyazi Ahmet Banoglu’nun bu ozgun eserini icerik ve gorsel yenilemesiyle tekrar okuyucumuzla bulusturmanın ve yeniden kultur hayatımıza sunmanın gururunu okuyucularımızla paylasıyoruz.

Yayın Tarihi 2014-02-05
ISBN 9758724517
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 496
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.