Istanbul Deniz Zindanı 1740

Yazar: Rinaldo Marmara

DENIZLER KITABEVI

Yuzyıllar once Istanbul’a yerlesmis Cenovalı eski bir aileden gelen Rinaldo Marmara, hosgoruyu ve farklı dilleri dogasında barındıran, kulturlerin bulusturdugu bu kavsakta egitim gordu.

Evlendikten birkac yıl sonra Fransa’ya yerleserek kendini arastırmalara adadı.

Italyan vatandası olarak dogan, evlendikten sonra Fransız vatandası da olan bu Levanten butun ilgisini dogdugu, buyuk bir sevgi duydugu Istanbul’a ve orada yasayan halkın tarihine yoneltti.

XXIII. Johannes’in kutsanması vesilesiyle, "Jean XXIII, Ami des Turcs" (Turk dostu XXIII. Johannes) adında, Papa’nın Vatikan Temsilcisi olarak Bogaz kıyılarında gecirdigi yılları anlatan bir calısma kaleme aldı.

Son Levanten mahallesi Pangaltı hakkında ve Istanbul tarihi ile ilgili pek cok makale ve kitap, Turkce’den ve Osmanlıca’dan gelme Yunanca sozcuklerin etimolojisi uzerine, Turkiye Cumhuriyeti Kultur Bakanlıgı tarafından yayınlanan bir sozluk kaleme almıs olan Rinaldo Marmara, Istanbul Latin Kilisesi’nin tarihi hakkında arastırmalarını surdurmektedir.

Fransa’da, Montpellier Paul Valery Universitesi’nde doktor unvanı alan Marmara, "De l’Empire Byzantin a la Republique Turque, la formation, l’apogee et le declin de la Communaute Levantine de Costantinople. Son Influence sur le Grec moderne en tant qu’heritage culturel"
(Bizans Imparatorlugu’ndan Turkiye Cumhuriyeti’ne; Istanbul Levanten Cemaati’nin olusumu, yukselisi ve cokusu. Kulturel bir miras olarak modern Yunan kilturu uzerindeki etkisi) baslıklı bir tez yaptı.

Istanbul’daki Vatikan Temsilciligi’nin resmi tarihcisi olarak Vatikan tarafından "Chevalier de l’Ordre de Saint Gregoire le Grand" nisanıyla odullendirildi.

Kasımpasa Buyuk Zindanının Maltalı esirleri Marusso Marmara ve Jioseppe Marmara ile Turk topraklarında yasayan ister Maltalı, ister Cenevizli Levanten Marmaraların anısına…

Yayın Tarihi 2005-06-28
ISBN 9759867761
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 92
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 20 x 25 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.