Istanbul’da Yeni Roma Imparatorlugu

Yazar: Sadi Somuncuoglu

AKCAG YAYINLARI

Yunan’ın, merkezi Istanbul’da olan Bizans-Yunan Imparatorlugu dusu, ya Yunan kulturel ve ekonomik egemenligi saglanıp, Osmanlı’nın icten yıkılmasıyla ya da dısarıdaki Yunanlıların uzerinde yasadıkları toprakları almasıyla gerceklesecekti. Cunku Istanbul Yunanistan’a kuvvetli baglarla baglanmadıkca Yunan milleti ulkusune erisemeyecekti. Pontus’da kurulacak devlet ise Ermensitan ve Gurcistan’la isbirligi yapıp, Islamlıga ve gerektiginde Rus emperyalizmine karsı saglam bir engel olusturacaktı. Ingiltere’nin hesapları ise dusten oteydi.
6 Ocak 1920’de Ingiliz Bakanlar Kurulu’na sunulan ”Yakın Dogu ve Anadolu Projesi’nde neler yoktu ki; Turkler Istanbul’dan cıkarılınca yeni Turk devletinin baskenti Konya mı, Bursa mı olmalı, Sultan’a Istanbul’da Islamlıgın Vatikan’ı gibi ozel bir bolge verilmeli mi, Turkiye’nin siyasal merkezi ayrılmalı mı, Ayasofya Camii; kilise mi, camii mi, yoksa bir muze mi olmalıdırı…

Ingiltere’ye gore, Paris Fransız, Londra Britanyalı, Roma Italyan’dı ama Istanbul Turk degildi. ABD de, yıllarca suren incelemelerden sonra Turklerin Avrupa’daki varlıklarına son verilmesi gerektigine inanmıstı… Bu buyuk projeler birlesmis, 20. yuzyılın super gucu Ingiltere’nin basbakanı Lloyd Goerge, Yunanistan’a, ”Colleri asması, kayalardan toplanmıs kudret helvasıyla yasaması ve bugunun cetin sınavından gecmesi halinde ‘Vaad edilmis Topraklar’ı kazanabilecegi” taahhudunde bulunmustu.

Yayın Tarihi 2004-09-27
ISBN 975338601x
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 222
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.