Ismayil / Istanbul Uclemesi 1

Yazar: Prof. Dr. Ismail Ersevim

ASSOS YAYINLARI

Anı-Roman niteligini tasıyan "Istanbul Uclemesi" adlı eserinde yasam oykusunu anlatan Dr. Ersevim aynı zamanda insana-insanlıga dair duygularla 1930’ ların Istanbul’undan Amerika’ya ve tekrar bircok seyin degistigi gunumuz Istanbul’una sizi yolculuga cıkarıyor.

Bir ruh hekimi olan yazar Ismail Ersevim, Ismayil adlı Istanbul Uclemesi’nin birinci kitabında, daha dogrusu yasamoykusunde, Cumhuriyetin ilanından hemen sonraki Turkiye’nin sessiz ve magrur kalkınmasını, Cihangir’deki mahalle hayatını, sıcak, yakın, huzur dolu komsuluk iliskilerini, mahalle oyunlarını, Anadolu’da altı yıl gecen parasız yatılı okul ve yatakhane yasamını kendine ozgu, akıcı lisanıyla gozlerimizin onune seriyor.

Yazar, surekli bir arayıs icerisinde. Bu, anımsadıgı kadarıyla erken kaybettigi annesi, daha sonra "bu toplumda bir yeri olmak, bir yerlere gelmek" ideali, ama buna nasıl erissinı Maddi kudreti sınırlı bir esnaf ailesi, varlıklı fakat varlıklarını yavas yavas yitiren, Anadolu’dan sehre goc eden, Ismayil’i Avrupa’da okutmaya soz vermis ama bu sozlerini tutamayan yakın akrabalar; uvey anne ve uvey kardes, gozleriyle uzaktan asık oldugu kimselere "fakir bir talebe" oldugundan elini dahi suremeyen bu duyarlı genc nihayet doktor olmaya karar veriyor ama okulu bitirmek icin kalacak yer ancak bir akıl hastanesi. Ya askerlik yaparken anneyle tekrar bulusmakı Bilmem, ben olsam bu kitabı okurdum.

Yayın Tarihi 2007-03-02
ISBN 9756706312
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 296
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.