Islamo Fobi

Yazar: Vincent Geisser

UFUK KITAPLARI-KAMPANYA

Islamofobi, pek cok ulkenin muhtelif sartlar altında ugrasmak zorunda oldugu kuresel bir problem. Konuyla alakalı 2004 yılında Birlesmis Milletler’de bir konferans duzenlendi. 2006 yılında da Islam Konferansı Orgutu, kuresel olcekte Islamofobiyi gozlemlemek icin bir olusuma gitti.

Vıncent Geisser “Islamofobi” kitabında; Fransa’daki Islamofobiyi, tum yonleri ve aktorleriyle derinlemesine tahlil ediyor.

Geisser’ın Islam karsıtlıgını, 1980 sonrası Dunya’nın, Avrupa’nın ve ozelde de Fransa’nın gecirdigi degisim ve yeni sekille irtibatlandırdıgı eserinde, Fransa ornegini bizim acımızdan son derece onemli kılan hususlar mevcut. Ilk olarak Fransa’da yasayan 5 milyon civarındaki Muslumanın 500.000’e yakınını Turkler olusturuyor. Bu baglamda Fransa’daki Islamofobi, Turkleri ve Turkiye’yi birinci dereceden ilgilendiriyor. Ikinci husus ise Fransa ve Turkiye devlet felsefesinin, laiklik anlayısının benzerligi sebebi ile kitap boyunca irdelenen sorun, tutum ve akıl yurutme yonteminin Turkiye’de de sıklıkla karsılasılan durumlarla ilgili birebir benzerlik gosteriyor olması.

Vıncent Geisser’ın, incelikli bir arastırmadan ve Musluman karsıtı soylemlerden yola cıkarak Fransızlara ozgu Islam korkusunun eski ve yeni sicillerini gun ısıgına cıkardıgı “Islamofobi” kitabı Turkiye’de ornegine rastlamak konusunda hic sıkıntı cekmedigimiz Islamofobik elitlerin zihin yapısının da sifrelerini veriyor aynı zamanda.

Yayın Tarihi 2010-01-01
ISBN 6054351107
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 133
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.