Islamın Insanlık Kulturune Katkısı

Yazar: Haidar Bammate

KAYNAK YAYINLARI

Haidar Bammate 1890’da Temur-Khan Shura’da dogdu. 1965 yılında olene kadar Paris’te yasadı. Dogu cografyasında ve ozellikle de Islam cografyasında boy veren bilimin tarihiyle ilgilendi. Calısmalarını “Islam’ın Etkisi” baslıgıyla yayımladı.
Elinizdeki kitap Bammate’nin bu calısmasının bilimle ilgili olan kısmıdır. 1962 yılında Cenevre Islam Merkezi’nin onerisiyle ve takma bir isimle, Georges Rivoire adıyla hazırladıgı “Islam’ın Insanlık Tarihine Katkısı” baslıklı calısmasında, Cin Seddi’nden Moritanya Ispanyası’na kadarki cografyada gelisip kok salan bilimsel atılımın ideolojik-siyasi ve toplumsal-ekonomik nedenlerini inceledi.
Bammate bu kitabında, Musluman bilim adamlarının yaptıkları calısmaları- matematik, gokbilimi, tıp, eczacılık- tek tek ele alıyor ve Dogu’nun Batı bilimi uzerindeki buyuk etkisini inceliyor. Yazar incelemesini sadece pozitif bilimlerle sınırlamıyor, aynı zamanda Dogu’nun edebiyat, siyaset ve tarih alanındaki katkılarını da ortaya koyuyor.
Kitabın en onemli ozelligi okura, bilimsel bilgiyi ve tarihi, bir masal tadında aktarmasıdır. Bir tartısma uslubu icinde yazılan bu kitap bir solukta okunabilmektedir.

Yayın Tarihi 2014-06-16
ISBN 9753435390
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 88
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.