Islam Medeniyetinin Kureselligi

Yazar: Huseyin Dayı

AKIS KITAP

Genellikle inanc ve dusunce sistemleri uzerinde calısan Huseyin Dayı, bu kitabında dini inanclar ve ideolojilerin temel eserlerine dayanarak, okuyucuya cografya ve tarih yolculugu yaptırmakta; hem Batılı hem de Dogulu butun inanc ve kulturlerin, insan, hayvan ve bitki haklarıyla genellikle ters dustugunu gostermektedir. Boylece Kur’an-ı Kerim’deki, “Iyilik, yuzlerinizi doguya ve batıya cevirmeniz degildir” diyen ayete dikkat cekmektedir.

Ulasılmıs hak ve hurriyetlerin, “Avrupa, Batı veya Hıristiyan medeniyeti” diye tanıtılamayacagını; aslında o medeniyete tamamen ters olup, Islami muamelata ise buyuk olcude benzedigini gostermekte; insan fıtratına uygun yegane hayat tarzını, Dogulu da Batılı da olmayan Islam’ın koydugunu ispatlamaktadır. Muslumanlarca uygulanmıs fakat terk edilmis olan o muamelatın, tarih boyunca yapılan mucadelelerle yeni yeni kazanılmaya yuz tuttugunu sergilemektedir. Boylece, “Eger Allah, insanlardan bir kısmının kotulugunu digerleriyle savmasaydı elbette yeryuzu altust olurdu” diyen ayeti dusundurmektedir.

Nihayet insanlıgın, uzun direnmeler sonunda –bilmeden de olsa- Islam medeniyetine dogru yoneldigini ispatlamakta, Islami teblige uymayan gayrimuslimlerle Islami muamelatı terk eden Muslumanlara ise su ayeti hatırlatmaktadır:

“Biz onlara hem ufuklarda, hem kendi nefislerinde delillerimizi oyle gosterecegiz ki, sonunda onun gercek oldugu kendilerine acıkca belli olacak.”

Batılıların yasadıgı simdiki medeniyete, “Avrupa medeniyeti” demek de “Batı medeniyeti” demek de “Hıristiyan medeniyeti” demek de yanlıstır. Cunku o tezler, ancak teokratik ve feodal sosyo-politik yapı icin gecerlidir. Oysaki o yapıyı Ronesns-Reform ve sonrasında giderek terk ettiler.

Muamelat yonu itibariyle Hıristiyanlık, insanın bu dunyada guven ve huzurunu teminden cok uzaktır. Terk edilip laiklikte karar kılınmasının sebebi odur. Fakat laiklik de aynı guveni verememistir. Intiharların, cinayetlerin, tecavuzlerin, maddiyata yonelik sucların ve bosanmaların, refah seviyesi cok yuksek modern devletlerde artması bunu gostermektedir.

Din ile bilim arasında tercih yapma mecburiyeti, sadece Hıristiyanlar icindir. Ya Hıristiyanlıgı ya da bilimi reddedeceklerdir. Aynı durum siyasi yapıları icin de gecerlidir. Ya Hıristiyanlıkta koleligi ya da laiklikte hurriyeti sececeklerdir. Muslumanların o turden tercih mecburiyetleri yoktur.

Batı’ya karsı Dogu’nun ustunlugunu savunurken, Islamiyet’i ileri surmek yanlıstır. Cunku Islamiyet, Dogulu da Batılı da degildir.

Modernite donemindeki kadın hakları savunucularının hepsi, “laik aydınlar”la savasmıslardır. O halde laik modernitenin kadınlara haklar ve hurriyetler getirdigi, kocaman bir yalandır.

Kadınları “kamusal alan”dan dıslayan, laik erkekler olmustur. Islamiyet, ilk devletlestiginden itibaren kadınlara kamu gorevi vermistir.

Yayın Tarihi 2012-08-06
ISBN 605129091
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 368
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.