Islam Kultur Tarihinde Musiki

Yazar: Dr. Pehlul Duzenli

KAYIHAN YAYINLARI

Bu eser, medeniyetlerin kimlik kartı olarak tanımlanan muzik konusunu ele almaktadır.

Muslumanların, inancın hayata yansıyan boyutunu, ilahi vahyin insani kulture donusumunu temsil eden sanat gibi onemli bir konuda yuzeysel tartısmalardan kurtularak, konulara daha derinlikli bakmalarını saglamak amacıyla hazırlanmıstır.
Tarihi insanlık tarihi kadar eski olan muzik cesitli boyutlarıyla Kur’an-ı Kerim ve hadislere konu olmustur. Ilahi vahiy, insanoglunun hayatının vazgecilmez parcalarından olan bu sanat hakkında bir duzenlemede bulunmustur.

Islam alimleri ilgili ayet ve hadislerden hareketle kendi donemlerindeki muzik icraları hakkında yorumlar yapmıs, eserler telif etmis, fetvalar vermislerdir. Bu eser iste bu ayet, hadis, yorum ve fetvaları belirli bir tasnif icerisinde ele alarak incelemekte, kısa da olsa degerlendirmeler de bulunmaktadır.

Muzik kavramı, muzigin baslangıcı, tarihi ve felsefesi, Islam tarihindeki cesitli uygulamaları, XX. yuzyılda muzik-Islam uzerine yazılmıs makaleler yine eserde ele alınan diger onemli konulardandır.

Kur’an-ı Kerim tilavetinden, ezan, kamet, asr-ı serif ve dini ilahilere kadar pek cok konuda Muslumanları ilgilendiren muzik sanatı hakkında okuyucuyu bilgilendirmeyi, bu alanda teorik ve pratik calısmalar yapmak isteyenlere bir nebze olsun yardımcı olmayı amaclamaktadır.

Calısma, yukselen Islam medeniyetinin yeniden insasında bir kurek harc, bir yudum su olmak; ruhları karartan, beyinleri sulandıran, insanlıgı karanlıklardan karanlıklara surukleyen teknoloji medeniyetinin dehlizlerinden ve bunalımlarından kurtulmak isteyen gunumuz insanına Islam’ın dirilten ruhunu, diri ruhlar aracılıgı ile bir kez daha sunabilmeye bir vesile olabilirse amacına ulasmıs olacaktır.

Yayın Tarihi 2014-09-22
ISBN 6055996758
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 416
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.