Islam’ın Klasik Cagında ve Hıristiyan Batı’da Beseri Bilimler

Yazar: George Makdisi

KLASIK

Calısmalarında, Ortacag Avrupası’nın iki ana dusunce hareketi olan skolastisizm ve humanizmin temellerini Islam’ın klasik cagında arayan ve iki medeni¬yet arasındaki kulturel alısverisin izlerini suren George Makdisi, “Ortacag’da Yuksek Ogretim”de medreseuniversite baglantısını incelerken, daha sonra yazdıgı “Beseri Bilimler”de ise Islam’daki edeb ile Ronesans donemi humanizmi arasındaki irtibatı ele alıyor.
Her iki hareket de Islam aleminin dogusunda baslamıs, Irak’tan batıya dogru Suriye, Mısır, Kuzey Afrika’nın geri kalan bolgeleri, Ispanya ve Sicilya’ya ve oradan da Hıristiyan Batı’nın diger kısımlarına yayılmıstır. Bu iki hareket Hıristiyan Batı’ya asagı yukarı aynı zamanlarda, 11. yuzyılın ikinci yarısında ulasmıstır. Makdisi’ye gore, mevcut deliller agırlıklı olarak, her iki hareketin yani skolastisizm ve humanizmin Hıristiyan Latin Batı tarafından Islam’ın klasik cagından alındıgı yonundedir.
Sozkonusu iki hareketin koklerini acıklamada, farklı bir cepheden bakan Makdisi’nin nazariyesi, Avrupa merkezci modernist bakıs acısına veya “Akdeniz ruhu” yaklasımına nisbetle hakikate daha yakın duruyor.
Bu eser, her iki medeniyetin tarihi kulturel koklerine ve aralarındaki kulturel iliskiye ilgi duyan herkes icin onem tasıyan tespitler ve yorumlar iceriyor.

Cevirmen: Hasan Tuncay Basoglu
Yayın Tarihi 2009-05-04
ISBN 9758740727
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.