Islam Dunyasında Kitabın Tarihi

Yazar: Johannes Pedersen

KLASIK

Islam Dunyasında Kitabın Tarihi, Islam dunyasında kitabın yeri konusundaki baslıca modern klasiklerden biridir. “Matbaanın gelisinden once kitaplar nasıl cogaltılıyorduı Taklit ve korsan nesirler karsısında alınan tedbirler nelerdiı Kitapların fiyatını ne belirliyorduı Kitaplar hangi vasıtalarla topluma ulastırılıyorduı Kitapcılar nasıl isliyorduı” vb. sorulara cevap arayan Pedersen, Islam dunyasında kitap uretimiyle alakalı tum alanları kusatmaya ozel caba sarf etmistir. Boylece okuyucu kitapların nasıl telif edildigini, yazma haline getirildigini, nasıl yayınlanıp cogaltıldıgını, uzerine cizimler yapıldıgını, nasıl ciltlendigini, satıldıgını, saklandıgını ve yuzyıllar sonra matbaalarda nasıl basıldıgını gorebilmektedir. Ancak Pedersen, kitap uretiminin yalnızca fiziki yonuyle ilgili degildir.

O aslında, Islam toplumunda ilmin ve edebiyatın rolu hakkında umumi bir tasvir yapma pesindedir. Pedersen’ in Islam toplumunu derin bir vukuf ile incelemesi, kitabın o toplum icindeki yerine dair degerlendirmelerini ikna edici kılmaktadır.

Bu eser, kapsamlı bir el kitabı olarak tasıdıgı degerin yanında, alanında ilk ornek olmasına ragmen son derece basarılı bir ozet olma vasfına da sahiptir. Kaynaklara hakkıyla nufuz eden Pedersen, bilgileri kolay ve anlasılır bir tarzda sunmaktadır. Boylece eserin detayları konunun uzmanlarına hitap ettigi halde, uslubunun sadeligi genel okuyucunun da kendisinden istifade etmesini saglamaktadır.

Cevirmen: Macit Karagozoglu
Yayın Tarihi 2013-12-05
ISBN 6055245023
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 174
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.