Islam Dini ve Mezhepleri Tarihi:4 & Felsefe ve Eylem Olarak Tarikatcılık

Yazar: Yusuf Ziya Yorukan

OTUKEN NESRIYAT

Bu kitap, Prof. Dr. Yusuf Ziya Yorukan’ın Islam Dini ve Mezhepleri Tarihi adlı dort ciltlik eserinin dorduncu kitabını olusturmaktadır.

Akademik hayatına 1923 yılında, Sahn Medresesi Kısm-ı Ali’sinde Felsefe, Terbiye ve Ictimaiyat (sosyoloji) dersleri okutmakla baslamıs bulunan Yusuf Ziya Yorukan, bu faaliyetine diger yuksek ogrenim kurumlarında da devam etmis; Mutehassisin Medresesi’nde (Suleymaniye Medresesi’nde) Felsefe Tarihi, Darul-Funun Ilahiyat Fakultesi’nde Hal-i hazırda Islam Mezhepleri ve Akvam-ı Islamiyye Etnografyası; I.U. Edebiyat Fakultesi Islam Tetkikleri Enstitusu’nde ise Turk Dinler ve Mezhepleri Tarihi okutmustur.

Prof. Yorukan, daha sonraki bir donemde, Ankara Universitesi Ilahiyat Fakultesi’nin kurulusunda yer almıs; 1949 yılından vefat ettigi 1954 yılı oralarına kadar bu fakultede Islam Dini Tarihi, Islam Mezhepleri ve Kelam dersleri vermis ve bu kursulerin baskanlıgını yapmıstır.

Prof. Yorukan’ın cesitli tarihlerde yayımlamıs oldugunu yazılardan olusmakta olan bu kitap, felsefi egilimli ve eylem agırlıklı olmak uzere iki tur tarikat anlayısını; birinci grupta Ihvan-ı Safa ve Seyh Suhreverdi tarikatcılıgını, ikinci grupla ise Ilyas Baba, Baba Ishak, Hacı Bektas-ı Veli, Sarı Saltuk ve Seyh Bedreddin isimli tarikatcıları inceleme konusu yapmaktadır. Eserin sonuna, Prof. Yorukan’ın Islam dinini ogrenecek ve ogretecek olanları uyarmak uzere yazdıgı iki yazı ile Prof. Hilmi Ziya Ulken’in yazarımızın vefatı dolayısıyla yazmıs oldugu bir yazısı eklenmistir.

Derleyici: Turhan Yorukan
Yayın Tarihi 2013-01-23
ISBN 9754379280
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 248
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.