Islam Devleti / Dogumu, Olumu ve Dirilisi

Yazar: Noah Feldman

UFUK KITAPLARI

Islam teolojisine ve tarihine asina insanların cok istifade edeceklerine inandıgım bu eserin Turk okuruna kazandırılmasının faydalı olacagı izahtan varestedir. Kitapta yer alan ve ozellikle ilgi alanımız sayılan konularda dile getirilen bazı yorumlara katılmadıgımı belirtmek isterim. Ama Batı dunyasının Islam dinine, onun temel kaynakları olan Kur’an ve sunnete bu denli vakıf, buna ilaveten siyasi ve tarihi perspektiften bu capta objektif yorumlar yapabilen birini yetistirmesini de takdir etmemek kadirnasinaslık olur. Bu eseri ile dusunce ufkumuza farklı bir boyut katan Noah Feldman’a tesekkurler.
Ahmet Kurucan

Son donemde Islam ve siyaset uzerine yazılmıs en ciddi calısmalardan… Kitabın goz alıcı bir ozelligi, Islam dunyasının donusumunde hukuki tartısmanın daima temel bir referans teskil ettigini gostermesi… Kitap, Arap Devrimleri ile tekrar gundeme oturan Ortadogu toplumlarını anlamak adına da isabetli ipucları sunuyor… Kısacası Noah Feldman, cok uzun bir suredir modern olan ile Islami olan arasında savrulan Islam dunyasının seruvenine olabildigince orijinal bir eser ile ısık tutmakta.
Doc Dr. Gokhan Bacık

Bircok farklı bicimiyle birlikte, klasik Islami anayasacılık, hukukun muhtevasını yorumlayıp belirleyen ulema ile onu uygulayan ve siyasi otoriteyi olusturan yonetici arasında bir guc dengesi tesis ettigi icin basarılı olmus, bu denge kaybolunca, sistem, yeni bir denge tesis edememistir.
Yeni Islam devletlerinin basarılı olması, ancak ve ancak, erkler arası dengeyi ve hukukun ustunlugunu yeniden tesis etmelerini mumkun kılacak kurumları kurup gelistirmelerine baglıdır. Arap Baharı, daha cok sayıda ulkenin bunu deneme fırsatı elde edecegini bize mujdeliyor. Islam devletinin yukselisi acısından tarihi bir donemecteyiz. Onumuzdeki yıllard bu hususta onemli ve sasırtıcı gelismelere tanık olacagız.

Yayın Tarihi 2013-03-21
ISBN 6055314316
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 214
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.