Islam’da Felsefe Akımları

Yazar: Ismail Hakkı Izmirli

KITABEVI

Izmirli’nin onemi, yalnız eserlerinin degerinden ileri gelmez; kimi bilim dallarında "kurucu" bir gorev yapmasından da kaynaklanır. Soz gelimi Izmirli, Turkiye’de felsefe tarihinin gercek anlamda kurucusudur. Kendisinden once bu alanda yapılmıs bir calısma yoktur ve bu calısmaları, sonraki tum calısmalara onculuk, kaynaklık etmistir. Ama ne yazık ki, O’nun bu alandaki calısmaları da, tıpkı Kelam alanındaki ozgun calısmaları gibi, surdurulup gelistirilememistir.
Izmirli’nin bu "kuruculuk" yonu ve eserlerinin degerini, baska bir dusunce tarihcimiz Hilmi Ziya soyle acıklar: "Tahsili mektep ve medrese oldugu icin, Sark ve Garp arasında kopru olan neslin tipik ornegi olarak gosterilebilir. Islam Felsefesinde, Kelam ve Fıkıhta yeni metodları kullanarak, kurucu denecek derecede tarihci meziyeti gostermistir. Kendisinden once bu ilimlerin tarihini inceleyen gelmemistir. Bazı eksikleriyle birlikte, her uc ilmin tarihinde cagdas dusunce acısından yaptıgı incelemeler emsalsiz degerdedir. Kitaplarında derin tahlile girmekten ziyade kısa ve acık ifade ve ozetler vermeyi tercih eder. Sınıflamalara ve bibliyografik bilgiye deger verir. Kelam problemlerini, Ortacag kanıtları ile bırakmayarak aynı problemlerin karsılıgı olan batı Ortacagı ve modern filozofların kanıtları ile karsılastırmaktadır." (H. Ziya Ulken, Turkiye’de Cagdas Dusunce Tarihi, s. 276)
Izmirli’nin felsefe alanındaki bir bolumu kitaplasmıs onceki calısmaları da onemlidir; ama O’nun asıl kuruculuk niteligi, bu alandaki kitaplasmamıs son calısmasında kendini gosterir: Islam’da Felsefe Cereyanları. Darulfunun Ilahiyat Fakultesi Mecmuası’nda bolumler halinde yayımlanan bu ozgun calısma, kimi eksiklerine karsın, bugun bile asılamamıs, kaynaklık niteligini yitirmemistir.

Derleyici: N. Ahmet Ozalp
Yayın Tarihi 1997-12-31
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 448
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.