Islam Ansiklopedisi 15.Cilt

Yazar: ISAM / ISLAM ARASTIRMALARI MERKEZI

Islami ilimler, Islam kultur ve uygarlıgıyla ilgili A’dan Z’ye butun terimler…
Islam dunyasında ilim, siyaset, sanat ve edebiyat alanlarında yetismis onemli sahsiyetler…
Ilim ve kultur hayatımıza deger katmıs eserler…
Fas’tan Endonezya’ya kadar butun Islam ulkeleri, onemli sehirler…
Amerika’dan Rusya’ya, Ingiltere’den Avustralya’ya kadar Islamiyet ve musluman azınlıklar…

Leiden’de 1901-1939 yılları arasında uc Batı dilinde dort asıl ve bir ilave ciltle birlikte bes ciltten olusan bir Islam ansiklopedisi (The Encyclopaedia of Islam) yayımlanmıstı. 6176 madde iceren bu eser Milli Egitim Bakanlıgı tarafından Istanbul Universitesi Edebiyat Fakultesi bunyesinde tercume edilmeye baslanmıs ve 1940-1987 yılları arasında on bes cilt halinde tamamlanmıstır. Bu yayında Turk dunyasıyla ilgili maddelerdeki hata ve eksiklerin giderilmesi amacıyla ansiklopedi maddelerinin ucte biri yeniden yazılmıstır. Ancak bu ucte birlik kısım hacim olarak ansiklopedinin ucte ikisine tekabul etmektedir. Bu arada Islam diniyle ilgili maddelerdeki hata ve eksiklikler pek azı dısında aynen kalmıstır. Diger taraftan Leiden’de yayımlanan The Encyclopaedia of Islam’ın ikinci baskısına 1954 yılında baslanmıs ve 2002 yılında on bir cilt halinde tamamlanmıstır. Bu baskıdaki madde sayısı 10.000 civarındadır.

Gerek Avrupa’da cıkarılan ansiklopedinin iki nesri ve gerekse ilk baskının Turkce tercumesinde yer alan Islam dini ve kulturuyle ilgili maddeler, genel olarak yetersizlikleri yanında mustesriklerin bakıs acısını yansıttıgından yanlıs hukumleri, temelsiz iddiaları da ihtiva etmekteydi. Bu durum karsısında Turkiye Diyanet Vakfı yeni bir Islam ansiklopedisi yayımlamanın luzumuna inanarak gerekli calısmayı baslatmıstı.

1983 yılında hazırlık calısmalarına baslanan ve ilk cildi 1988 yılında nesredilen TDV Islam Ansiklopedisi (DIA) tamamen telif bir eser olup Islami ilimler, Islam ulkelerinin tarihi, cografyası, kultur ve medeniyeti gibi alanları kapsayan madde dizisi orijinaldir. Ilgili ilim kurulları tarafından yaklasık 500 temel kaynaktan taranarak tesbit edilen bu liste 15.441 maddeden olusmakta, bazı maddelerin farklı ilim dallarınca yazılan alt bolumleri de eklenince rakam 16.915’e ulasmaktadır. Atıf maddelerinin sayısı ise 6539’dur. 31. cildi 2006’da yayımlanan ve kırk ciltte tamamlanması planlanan ansiklopedimize simdiye kadar bir kısmı yurt dısından olmak uzere, konusunda uzman 2000’i askın yazar madde kaleme almıstır.

Ansiklopedimiz, Islami ilimlerle Islam-Turk kultur ve medeniyetine ait kavramları, sahalarında eser vermis ilim ve sanat erbabını, gecmis Islam devletleri ve yoneticilerini, onemli tarihi olayları, dini ve sosyal hayatta etkili olan akımları, tarihi, ilmi ve kulturel muesseseleri, onemli yerlesim merkezlerini, diger buyuk dinleri, musluman olmadıgı halde Islam dini, kulturu ve medeniyeti ile ilgisi bulunan sahsiyetleri madde dizinine dahil etmistir.

TDV Islam Ansiklopedisi ne sadece akademik calısma yapanları ilgilendiren bir ihtisas kaynagı ne yalnızca populer bir eserdir. Ansiklopedide titizlikle uygulanmaya calısılan temel ilke, butun maddelerin guvenilir kaynaklara dayanması ve dogru bilgiler ihtiva etmesidir. Bu ilkeden taviz vermemek ve gerek muhteva gerekse bibliyografya acısından akademik seviyede arastırma yapan uzmanların beklentilerini karsılamaya calısmak sartıyla kultur seviyesi farklı insanların bilgi edinme ihtiyacları maddelerin yazımı sırasında goz onunde tutulmaktadır.

TDV Islam Ansiklopedisi kamuoyunun dogru bilgi edinme ihtiyaclarını karsılamayı hedefleyen, dini ve sosyal bilimlerde arastırma yapmak isteyenlerin basvurabilecegi ciddi, kapsamlı ve kusatıcı bir kaynaktır.

Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.