Islam Akaidi

Yazar: Hayati Ulku

CELIK YAYINEVI

Akaid kelimesi; akide kelimesinin coguludur. Akide kelimesi de sozlukte; "gonulden baglanılan, dugum atmıscasına saglam inanılan sey" demektir. Dini literaturde akide; "inanılması zorunlu olan ilke" (iman esası), cogulu olan akaid kelimesi ise "Islam dininde inanılması farz olan hususlar, iman esasları, dinin temel kural ve hukumleri" anlamına gelmektedir. Buna gore, dinin temel kural ve hukumlerini olusturan iman esaslarından bahseden ilme de akaid ilmi denir.

Islam akaidinin ilk ve en onemli kaynagı Kur’an-ı Kerim, daha sonra da sahih hadislerdir. Islam akaidini olusturan esaslar, Kur’an-ı Kerim’ de ve hadislerde hicbir yoruma mahal bırakmayacak sekilde acık ve sade olarak yer almıstır.

Islam akaidini olusturan esaslar, hem kesin delile dayanmaktadır hem de apacıktır. Zamana, mekana, fert ve toplumlara gore degisiklik gostermez. Bu hukumler bir butun teskil edip, bolunme kabul etmezler. Yani bir kısmına inanıp bir kısmına inanmamak soz konusu olamaz.

Akaidin konusu; " Amentu " cumlesinde toplanır. Buna gore akaid, konu olarak Allah Teala’ nın varlıgına ve birligine, meleklere, kitaplara, peygamberlere, ahiret gunune, kadere, hayır ve serrin Allah Teala’ dan olduguna inanmayı ele alır. Bunlara imanın nasıl ve ne sekilde olacagını Kur’an-ı Kerim ve hadis-i seriflerden deliller getirerek gosterir. Akaidin gayesi; konusundan da anlasılacagı gibi insanları hidayete eristirmektir.

Yayın Tarihi 2014-05-09
ISBN 6055094546
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 384
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 16 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.