Iskilipli Atıf Hoca & Istiklal Mahkemeleri’nin Tarihi Misyonu ve Sapka Inkılabı

Yazar: Bahadır Kurbanoglu

EKIN YAYINLARI

“Alim Iskilipli Atıf Hoca’nın idamı; Islam’la olan bagını surduren Osmanlı bakiyesi toplumu, Kemalist devlet eliyle idam, surgun, cezaevleri ve hukuksuz yargılamalarla Batılılastırma kabusunun sebep oldugu trajik vakıalardan yalnızca birisidir.

Ulusculuk, laiklik ve Batıcılık degerlerinden yukselen Kemalist ideoloji, Musluman halkların sekuler ulus kimlik dogrultusunda yeniden insa edilmesi amacıyla once alim, kanaat onderi ve muhalif tum sahsiyetleri etkisizlestirmeyi ve tasfiye etmeyi hedefledi. ‘Tek Adam’ tarafından atanmıs ikinci Meclisin sagladıgı siyasi gucle acımasız, tedrici ve planlı bir sekilde “Frenklestirme” kanunları uygulamaya konuldu.

Cumhuriyet’in “Terakki/Frenklestirme” politikaları onundeki en buyuk engel Islam ve Islamcılardı. 1925 tarihli Istiklal Mahkemeleri, Takrir-i Sukun ve Hıyanet-i Vataniye Kanunu ile Islamcılar, muhalif siyasiler ve gazeteciler yasaklamalara tabi tutulup susturulacaktı. Ulke halkının da icine dahil edildigi bu ideolojik surec “Inkılapların ruhu adına” isletildi. Halk tenkil, taktil, inkar, asimilasyon ve tehcirlerle “tedip” edildi!

Atıf Hoca, ‘Sapka Inkılabı’ndan cok once yazmıs oldugu “Frenk Mukallidligi ve Sapka” risalesi basta olmak uzere, gecmise donuk sorgularla hukuksuzca yargılandı. Dun oldugu gibi, bugun de iftiralarla karalanmaya devam edilmekte. Bu calısmada ona yonelik hadsiz suclamalar ve karalamalara reddiyeler delilleriyle ortaya kondugu gibi, Istiklal Mahkemelerinin tarihi misyonu ve Sapka Inkılabı da mercek altına alınmaya calısıldı. Kitap, Sehid Atıf Hoca’nın eserlerinin kritik edilip degerlendirilmesi hususunda da bir ilki olusturmaktadır.”

Yayın Tarihi 2013-01-28
ISBN 6055146009
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 250
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.